Çokomel Çocuk
Yemek Yemek İstemiyorsa
 

Yemek Yemek İstemiyorsa

Çocuğunuzun yemek yememe problemi var ve siz bunun için endişeleniyorsunuz. İnanın yalnız değilsiniz, dünyada sizinle aynı endişeyi yaşayan binlerce anne baba var. Peki bu problemi çözmek için ne yapmalısınız? Çocuğunuzu yemek yemesi için zorlamalı mısınız yoksa çocuğun kendisine karar vermesi için fırsat mı vermeli misiniz? İşte bu konuda size yardımcı olacak birkaç öneri...

Yazdır

Çocuğunuzun yemek yememe problemi var ve siz bunun için endişeleniyorsunuz. İnanın yalnız değilsiniz, dünyada sizinle aynı endişeyi yaşayan binlerce anne baba var. Peki bu problemi çözmek için ne yapmalısınız? Çocuğunuzu yemek yemesi için zorlamalı mısınız yoksa çocuğun kendisine karar vermesi için fırsat vermeli misiniz?

Anne ve babalarla konuşulduğunda birçoğu özellikle küçük yaşlardaki çocuklarını yemek yemeğe zorladıklarını söylüyorlar , çünkü çocuklarının çok küçük olmasından dolayı kendi yemek zamanlarına karar veremeyeceklerini düşünüyor ve çocuklarının halsiz kalmasından korktuklarını belirtiyorlar. Bu durumu anlayışla karşılamak mümkün değil ama bu davranış ne kadar iyi düşünce ile yapılmış olsa da içinde birçok yanlışı da içeriyor.

Çocuğunuzda böyle bir problemle karşılaştığınızda bizim size öncellikle tavsiye edeğimiz şey bir uzmana başvurmanızdır. Çünkü bu problemin fizyolojik nedenlere bağlı olup olmadığından emin olmanın en güvenilir yolu bu. Eğer zaten bir doktora başvurmuşsanız ve çocuğunuzda herhangi bir fizyolojik problem yoksa problemi çocuğunuzda değil kendinizde arayarak işe başlayabilirsiniz. Bu konuda neler yapabilirsiniz işte size birkaç öneri...

Neler Yapabilirsiniz?

• Aile içinde yemek yeme düzeni oluşturmaya özen gösterin. Çocuğunuzu belirli yemek saatlerine alıştırırsanız yemek yemesi daha düzenli olacaktır ve yemek saatlerinde aç olacağı için yemek yememe davranışı göstermeyecektir.

Not: Uzmanların önemle vurguladığı bir nokta; aile ortamında yemek yememe davranışını gösrteren birçok çocuğun okul ortamında bu davranışı göstermemesi. Bunun en önemli nedeni çocuklara okul ortamında belirli saatlerde yemek yeme şansına sahipler dolayısıyla yemek saatleri esnasında aç oluyorlar, bu da onların yemek yememe ihtimallerini azaltıyor.

• Çocuğunuzu yemek yemesi için zorlamayın. Acıkmasını bekleyin. Hiçbir çocuk açlıktan ölmez. Çocuğunuza kendi açlık hissini anlaması için fırsatlar verin.

• Çocuğunuzla aynı zamanlarda yemek yemeğe özen gösterin. Sofrada paylaşılan zaman çocuk için oldukça önemli. Sofrada çocuğunuzla konuşarak çocuğunuzunda o andan zevk almasına yardımcı olun. Böylece yemek yemek onun için hem doyurucu hem de eğlenceli bir aktivite haline gelecektir.

• Çocuğunuz yemek yerken istediği şekilde yemek yemesine imkan sağlayın. Özellikle küçük yaşlarda onları belirli kalıplar için zorlamayın. Farklı deneyimlerle doğruyu bulacaklardır, unutmayın!

• Yemekleri çocuğunuzun tabağına koyarken farklı şekiller oluşturarak onlara servis edin. Örneğin salata tabağı hazırlarken sebzelerden bir yüz şekli oluşturabilirsiniz. Marulları saç, salatalıkları göz, havucu burun şeklinde kullanabilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanarak farklı dizaynlar yapıp çocuğunuzu yemek yemeğe teşvik edebilirsiniz.

• Öğün aralarında çocuğunuzun abur cubur yemesini engelleyin. Bu tip yiyeceklerle karnını doyurmasını önleyin.

• Bazı uzmanlar yemek yemeden 1 saat önce sıvı gıda tüketiminin durdurulmasını öneriyor. Çünkü sıvı gıdalar kısa süreli tokluk hissi ve şişkinlik yarattıkları için çocukların yemek yemelerini engellediklerini belirtiyorlar.

Anahtar Kelimeler: yemek yemek istemiyor,
Bu haber toplam 2045 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu haber henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Çocuğun Yemek Yemesinde Anne Psikolojisinin Etkisi
Çocuklara Özel Yemek Yeme Davranışları Ve Öneriler
Çocuklarda Görülen Beslenme Sorununun Önlenmesi
Beslenme Sorunun Nedenleri
Beslenme Sorunu Belirtileri
Çocuklarda İştahsızlığın Sorunu
Beslenme Sorunu Kabızlığa Neden Oluyor
Beslenme Sorunları Okulda mı Başlıyor
Çocuğunuz Zayıfsa
0-6 Yaş Çocuklarda Yetersiz Beslenme
0-6 Yaş Çocuklarda Beslenme Sorunları
Besin Alerjileri
İştahsız Çocuk
Yeme Bozukluğu
Yemek Yedirirken Krizdemisiniz
Mızmız Çocuklara Yemek Yedirme
Çocuklarda Obezite
Çocuğunuz Yemek mi Seçiyor?
Yeme Problemi
 
Fotogaleri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1943 Sovyetler, Leningrad'da hüküm süren Nazi kuşatmasını kırdıklarını açıkladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.