Çokomel Çocuk
Sütü Sevdirmenin Formülü
 

Sütü Sevdirmenin Formülü

İnsanlık tarihi kadar eski bir geçmişi olan sütün çocuk beslenmesindeki yeri de bir o kadar önemli. Çocuklar tarafından genellikle sevilen bir besin olan süt, bazen de kesinlikle tüketilmeyen bir içecek olabiliyor.

Yazdır
Diyetisyen Pınar Akkuzu “Sütün önemi çocuklar tarafından anlaşılırsa kolaylıkla tüketilen bir besin olabilir.” diyor.

İnsanlık tarihi kadar eski bir geçmişi olan sütün çocuk beslenmesindeki yeri de bir o kadar önemli. Çocuklar tarafından genellikle sevilen bir besin olan süt, bazen de kesinlikle tüketilmeyen bir içecek olabiliyor.  Diyetisyen Pınar Akkuzu “Sütün önemi çocuklar tarafından anlaşılırsa kolaylıkla tüketilen bir besin olabilir.” diyor.
Diyetisyen Pınar Akkuzu, sütü anlatmadan önce sizin sütle ilgili bilmeniz gerekenleri anlatıyor:

•      ÖNEMLİ BİR KALSİYUM VE FOSFOR DEPOSU. Bildiğiniz gibi kalsiyum ve fosfor özellikle çocuklarınızın kemik gelişimi için oldukça önemli mineraller. Belirli bir yaştan sonra kemiklerin içeriklerinin azalmaya başlayacağını düşünürsek, erken yaşlarda yeterli miktarlarda tüketilmesi zorunlu. Bunu, çocuğunuza resim yoluyla anlatabilirsiniz. Tavsiyem çocuğunuzla baş başa oturup elinize bir kalem ve kâğıt almanız ve bir insanın gelişimi için iskelet yapısının sağlıklı olması gerektiğini anlatmaya başlamanız. Basitçe bir iskelet sistemi çizerek sağlıklı kemikler çizerek işe başlayabilirsiniz. Bu çiziminizi sütünü düzenli tüketen bir çocuğun iskeleti olarak tanıtabilirsiniz. Başka bir kağıda ise ince ve sağlıksız kemiklerle bezenmiş bir iskelet çatısı çizin. Bu da sütünü düzenli içmeyen bir çocuğa ait olsun. Sağlıksız kemiklere sahip bir çocuğun bu halde büyüyemeyeceğini ve boyunun uzayamayacağını açıkladığınız da eminim ki çocuğunuz da bir etki yaratmış olacaksınız. Aynı şeyi diş yapısını çizerek de açıklayabilirsiniz. Ufak bir hatırlatma da çabuk kırılan kemiklerin tedavilerinin zor olduğunu ve büyüme için zaman kaybı olduğunu bahsetmekle yapılabilir. Unutmayın, iskelet sistemi organlarımı korumak için de destek aldığımız bir çatıdır. Mesela kalbimizin kaburgalarımızın içinde saklandığı gerçeği gibi.

•      PROTEİN KAYNAĞI. Yine büyüme ve gelişme için, hastalıklara karşı bizi koruyan bağışıklı sistemimizin devamlılığını sağlamak için protein oldukça gerekli.

•      İçindeki karbonhidrat ve yağ sayesinde tok tutma özelliği de çocuklar için önemli. Enerji veren en sağlıklı içeceklerden biri olarak tanımlanabilir.

•      Düzenli olarak tüketildiğinde sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağladığı ve sindirim sisteminde (özellikle bağırsaklarda) görülebilen kanser oluşumu riskini azalttığı da biliniyor.

•      B2 VE A VİTAMİNİ ALIMI İÇİN ÖNEMLİ. Zeka gelişimi, deri ve göz sağlığı için gerekli olan B2 vitaminini önemli ölçüde içinde barındıran süt, A vitamini içerme özelliği sayesinde de yine göz sağlığı için gerekli bir içecek haline geliyor. 

Tabi bu özellikler sütün sadece birkaç güzel yanı. Ancak çocuğunuza anlatacağınız ve kavrayabileceği en önemli özellikler. Tabi sütü sevdirmenin diğer yolu da, sütü çocuklara farklı sunabilmek. Bunun için birkaç farklı süt tarifi şöyle sıralanabilir.

ÇİLEK-MUZ KARIŞIMI

Bir miktar çilek ve muzu sütle birlikte blenderda karıştırın. Muzun içindeki şeker sütün tatlanmasına yardımcı olacaktır. Aynı karışımları sadece çilek ve sadece muzla da deneyebilirsiniz.

ÇİKOLATA-MUZ KARIŞIMI


Birkaç tablet çikolatayı süte karıştırarak çikolatalar eriyinceye kadar karıştırın. Ardında bu karşıma muz ekleyerek blenderdan geçirebilirsiniz. Bütün bunlara rağmen hala başarılı olamadıysanız unutmayın ki, sütün tatlı hali de var. İşte sağlıklı bir öneri.

SÜTLAÇ (KURU İNCİRLE TATLANDIRILMIŞ)

Pirinç ve pirinç unuyla yaptığınız sütlaç ocakta karıştırılırken kıvam almaya başladığı anda, bir iki saat önceden sıcak süte batırılarak yumuşatılmış küçük kuru incir parçacıklarını sütlacınıza ekleyin. Böylelikle şeker kullanmanıza gerek kalmayacak ve kuru incirle sağlıklı bir karışım elde etmiş olacaksınız.

Anahtar Kelimeler: sütü sevdirin, süt içen çocuk,
Bu haber toplam 2379 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu haber henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Reklam izleyen çocuk daha obez oluyor
Çocukken beslenme cok daha önemli
Probiyotikler
OKUL ÇAĞI HASTALIKLARI
Çocuklara sağlıklı beslenme kılavuzu
Omega-3
“Oyun çocukların problem çözme becerileri geliştirir”
Beslenmede Gökkuşağı Modeli
Çocukların Beslenme Etkileri
Çocuğunuza Peyniri Sevdirin
Çocuğuna Besinleri Anlatın
Çocuğunuza Meyve Sevdirin
Çocuk Beslenmesinde 3 Kural
Çocuğunuz Doğru Mu Besleniyor?
4-5 Yaş Çocuk Beslenmesi
Taylan Kümeliden Çocuk Beslenme Önerileri
Ailece Yemek Yiyin
Çocuğunuzu Televizyon Karşısında Yedirmeyin
Sporcu Çocuklarda Beslenme
İyot Eksikliğinde Ne oluyor?
 
Fotogaleri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1977 Kıbrıs lideri Başpiskopos III. Makarios, kalp krizi geçirerek öldü. Spiros Kipriyanu, geçici olarak Kıbrıs liderliğine getirildi.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.