Çokomel Çocuk
Sütten Kesilme Nedeni
 

Sütten Kesilme Nedeni

Bebeğiniz emmeyebilir, sütünüz az olabilir veya doğumdan hemen sonra süt gelmeyebilir. Bu tip sütten kesilme durumlarında neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Yazdır

Sütten kesilmenin birkaç sebebi vardır. Bunların önde gelenle­rini sıralayalım:

Bebek Emmez İse:

Yeni doğan bebeğin emmeyişi, ya rahimde yeterince gelişmediğinden ya da erken doğmasındandır. Her iki durumda da bebek zayıftır. Dudak kasları memeden süt emecek güçte değildir. Bebek aç olduğu halde ememez. Anne gerçek sebe­bi bilmediğinden telaşa kapılır ve üzülür. Eğer günlerce bebeğin emmesini bekleyecek olursa maalesef sütü kesilir.

Ne Yapmalı

  • Bebeği zayıf veya erken doğan anneler, daha ilk günden em­mediğini gördükleri takdirde ya elle ya da eczaneden satın ala­cakları vakumlu bir "süt çeker" le memelerindeki sütü temiz bir kaba boşaltmak; bunu 'kaşık veya deliği geniş açılmış bir biberonla bebeğe vermelidirler.
  • Bebeği emmeye alıştırmak için yavaş yavaş biberon memesinin deliğini küçültmeli; yani deliği gittikçe küçülen başlıklar takmalıdır.


DİKKAT: Bebek "pamukçuk" veya benzeri bir ağız içi yarasın­dan rahatsız ise; yine meme ememeyecek; rahatsızlığın uzun sür­mesi halinde anne sütten kesilecektir. Bu durumda ağız yarası te­davi ettirilmeli; iyileşinceye kadar yine elle veya süt çekerle me­me boşaltılmalı ve kaşıkla verilmelidir.

Sütünüz Az İse:

Bebeğiniz, muntazaman emzirdiğiniz halde, ki­lo almıyor; memeden sonra ağlamaya devam ediyor ise büyük ih­timalle sütünüz az geliyor demektir. Sütün az gelişi, beslenme ye­tersizliğinden kaynaklandığı gibi; ruhsal durumunuzla da yakından ilgilidir. Sağlığımız yerinde, beslenmeniz de normal ise; ailede ruhsal gerginliğe sebep olan bir geçimsizlik söz konusudur.

Ne Yapmalı?

  • Anne beslenmesine dikkat etmeli, mümkün mertebe ruhsal gerginliklerden uzak durmalıdır.
  • Sütü az bile olsa, bebeğini emzirmeye devam etmeli; geriye kalan eksikliği sulandırılmış inek sütü ile tamamlamaktır. İnek sütü, deliği küçük bir biberonla verilmeli ki, bebek rahat emişin­den dolayı biberonu tercih etmesin.
  • Bebeğin memeden vaz geçmemesi için en iyi usul, iki emzir­meden sonra bir biberonla takviye yapmaktır.


Doğumdan Hemen Sonra Süt Gelmezse:
Normal şartlar altında, doğumun hemen arkasından memele­re süt gelmekte; ancak bazı durumlarda sütün gelişi 3-5 gün hat­ta iki hafta gecikebilmektedir.

Ne yapmalı?

Doğumdan hemen sonra sütü gelmeyen anneler telaşa ve hele üzüntüye hiç kapılmamak; sütü varmış gibi bebeğini emzirmeye devam etmelidir. Ancak bu arada, gayet tabii ki bebeğin gerekli gıdayı alabilmesi için, deliği küçük açılmış bir biberonla beslen­melidir. Çoğu anneler, "sütüm olmadığı halde, bebeğimi emzirmeye devam etmemin ne faydası .var" diye soracaklardır. Açıklaya­lım: Memedeki süt torbacıklarına sütün gelişi hormonlar tarafın­dan başlatılmakta ve devam ettirilmektedir. Hormon salgılayan bezler, meme uçlarındaki sinirlere bağlı olduklarından bu sinirler tarafından uyarılmayı beklerler. Bu uyarı haberi ise, ancak bebe­ğin meme uçlarını emmesi ile doğar. Bebek uzun zaman meme emmediği takdirde, hormon salgılayan bezler hiçbir uyarıcı haber alamayacaklarından hormon salgılamayacaklardır. Hormon sal­gısı olmadan meme içindeki süt torbacıkları süt imâl edemezler.

İşte, ilk günlerde sütü olmadığı halde, anneye bebeğini emzirme­ye devam etmesini söylememizin sebebi budur.

Anahtar Kelimeler: sutten kesilme, bebeklerde sut emmek,
Bu haber toplam 2133 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu haber henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Ağlayan Bebeği Sakinleştirmek
Doğumsal Kalça Çıkığı
Bebeğinizi Domuz Gribinden Koruyun
Bebeklerde Sarılık Neden Olur?
Bebek ve Çocuklarda Karın Ağrısı
Evde Prematüre Bebek Bakımı
Bebeklerde Burun Tıkanıklığı
Bebeğiniz Duyuyor mu?
Göbek Bağının Önemi
Bebeklerde Kolik Neden Olur?
Bebeğinizin Diş Çıkarma Belirtileri
Anneanne Maması
Yeni Doğan Sünneti
Bebeğin Sağlıklı Uyuması
Bebekler Ne Kadar Duyarlar
Bebeklerde Solunum Bozuklukları
Bebeklerde İnvajinasyon
Bebek ve Ateşli Nöbetler
Bebeklerde Doğuştan Gelen Sorunlar
Ani Bebek Ölümü Sendromu
 
Fotogaleri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1956 Uluslararası Basın Enstitüsü Türkiye'de basına baskı yapıldığını açıkladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.