Çokomel Çocuk
Probiyotikler
 

Probiyotikler

Probiyotikler, son yıllarda bebek mamaları, bazı gıdalar ve ilaçlarla sık sık karşımıza çıkan bir kavram.

Yazdır

Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımıyla probiyotikler, uygun miktarda alındığında sağlığa olumlu etki yapan mikroorganizmalardır. Yunanca kökenli olan probiyotik kelimesi, yaşam için anlamına gelmektedir. Bu kelime, 1960’lardan beri kullanılmaktaysa da, probiyotik içeren yoğurt, kefir gibi gıdaların sağlık üzerindeki olumlu etkileri asırlardır bilinmektedir.

Probiyotikler sıklıkla bakteri ( örneğin lactobacillus, bifidobacterium …vb ), bazen de maya (örneğin saccharomyces ) grubundandır.
Prebiyotikler ise, probiyotiklerin çoğalmasını, aktivitesini destekleyen sindirilemeyen kompleks karbonhidratlardır. Örneğin anne sütü zengin bir prebiyotik kaynağıdır. Tam tahıllar, baklagiller, meyveler de prebiyotik kaynağıdırlar. Probiyotik içeren gıdalar veya ilaçlar, prebiyotiklerle birlikte daha etkili olmaktadır.
Her insanın vücudunda yaşamını onlarla birlikte, hatta onlar sayesinde sürdürdüğü normal flora bakterileri mevcuttur. Bu normal flora sayesinde;bağışıklık sistemimiz gelişir, besinlerin sindirim ve emilimi gerçekleşir ve patojen (hastalık yapıcı) mikroorganizmalardan korunuruz. Bazen; antibiyotikler, stres, kötü beslenme, bağışıklığı baskılayan durumlarda normal flora dengesi bozulur. Böyle durumlarda,  dengeyi yeniden kurabilmek için probiyotiklerden yararlanabiliriz.

Probiyotikler Nasıl Etki Ederler?

Asit üreterek bağırsak ph’sını düşürürler. Asit ortamda patojen mikroorganizmalar çoğalıp yerleşemez, böylece normal flora dengesi korunur. Ayrıca bağışıklık yanıtını da arttırırlar.

Bir Probiyotik Maddenin Etkili Olabilmesi İçin;
Sindirim sistemini sindirilmeden geçebilmeli, bağırsakta kolonize olup çoğalabilmeli, güvenilir olmalı, patojen olmamalıdır.

Probiyotiklerin Kullanım Alanları Nelerdir?

Probiyotikler, özellikle sindirim sistemini ilgilendiren bazı hastalıkların tedavisinde veya önlenmesinde, vücudun normal dengesini desteklemek için kullanılmışlardır. Bazı endikasyonlarda, olumlu etkileri saptanmıştır. Örneğin;antibiyotik ishalini önlemede, turist ishalinde, çocuklarda viral ishallerde, özellikle rotavirüs ishallerinde etkili bulunmuşlardır. Yenidoğan bebeklerin kolik denilen gaz sancısında  probiyotik kullanımının, bebeğin ağlama süresini azalttığı saptanmıştır.
Okul öncesi çağda bir grup çocukla yapılan çalışmada, probiyotik verilenlerde ateş, öksürük, burun akıntısı, antibiyotik kullanmada azalma saptanmıştır.
Probiyotikler, günümüzde çocukluk çağının sık görülen allerjik, atopik hastalıklarında da denenmiştir. Allerjik hastalıkları olan çocukların barsak floralarında laktobasil, bifidobakterium gibi yararlı bakterilerin oranının normalden az olduğu saptanmış; bunun allerjik yapıda, bağışıklık yanıtının farklı olmasında etkili olduğu düşünülmüştür. Yapılan çalışmalarda, probiyotik alımının tedaviden çok allerjiden korunmada etkili olduğu görülmüştür.

Probiyotikleri Nasıl Alabiliriz?

Probiyotikleri, canlı maya içeren yoğurt, kefir gibi gıdalarla veya gıda takviyesi olarak tablet, damla gibi formlarda alabiliriz.

Probiyotik Kullanımı Güvenli Mi?

Probiyotiklerin ağızdan alımı güvenli kabul ediliyor. Kullanımla giderek azalan gaz, şişkinlik gibi yakınmalara yol açabiliyorlar.Canlı mikroorganizmalar olmalarına rağmen sistemik enfeksiyona yol açma olasılıklarının çok düşük ( 1/1000000 ‘dan az ) olduğu bildiriliyor. Ancak; genel durumu çok kötü, bağışıklık sistemi çökmüş hastalarda, akut pankreatitte kullanımları uygun bulunmuyor. Antibiyotik tedavisi sırasında kullanılırsa, antibiyotikle 2 saat arayla alınmaları gerekiyor.  Laktobasil grubunun laktoz ve süt hipersensitivitesinde, mayaların ise maya allerjisinde kullanılmaması gerekiyor.

Anahtar Kelimeler: probiyotikler, son, yıllarda, bebek, mamaları, bazı
Bu haber toplam 2640 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu haber henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Reklam izleyen çocuk daha obez oluyor
Çocukken beslenme cok daha önemli
OKUL ÇAĞI HASTALIKLARI
Çocuklara sağlıklı beslenme kılavuzu
Omega-3
“Oyun çocukların problem çözme becerileri geliştirir”
Beslenmede Gökkuşağı Modeli
Çocukların Beslenme Etkileri
Sütü Sevdirmenin Formülü
Çocuğunuza Peyniri Sevdirin
Çocuğuna Besinleri Anlatın
Çocuğunuza Meyve Sevdirin
Çocuk Beslenmesinde 3 Kural
Çocuğunuz Doğru Mu Besleniyor?
4-5 Yaş Çocuk Beslenmesi
Taylan Kümeliden Çocuk Beslenme Önerileri
Ailece Yemek Yiyin
Çocuğunuzu Televizyon Karşısında Yedirmeyin
Sporcu Çocuklarda Beslenme
İyot Eksikliğinde Ne oluyor?
 
Fotogaleri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1987 Eski cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, devlet töreninden sonra Devlet Mezarlığı'nda toprağa verildi.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.