Çokomel Çocuk
Otizmli çocuklara at terapisi
 

Otizmli çocuklara at terapisi

Yeni açıklanan bir çalışmanın sonuçlarına göre at terapisi alan otistik çocukların sosyal ve motor becerileri daha çok gelişiyor.

Yazdır

Hayvanlar birçok otizmli çocuğun konuşma ve sosyal becerilerini geliştirmesine yardım eder, fakat bu vakalar genellikle izole edilir. At terapisiyle ilgili ilk bilimsel çalışmada, terapinin yararlarının ortaya çıkmasında ritmin şart olduğu bulundu.

Yaşları 6 ile 16 arasında değişen 42 otizmli çocuğun katıldığı bir çalışmada, at sürmenin ve at tımarlamanın önemli davranışsal semptomları iyileştirdiği ortaya çıktı.

Atustik Spektrum Bozukluğu dergisinin şubat sayısında yayınlanan bir çalışma, hayvansız terapiye katılmış çocuklar ile atlı terapiye katılmış çocuklar karşılaştırıldığında (davranışsal değerlendirme anketi ile), at terapisi alan çocukların sosyal ve motor becerilerinin daha çok geliştiğini gösterdi.

Çalışmayı yöneten Colorado Denver Üniversitesi’ndeki Psikolog Robin Gabriels, bu sonuçta atların sakinleştirici ve ritmik hareketlerinin önemli rol oynadığını öne sürdü.

Çalışmada yer almamış Rutger Üniversitesi’ndeki bir araştırmacı olan Robert Isenhower, tekrarlı davranış ve iletişimde zorluk gibi otizm semptomlarının altında bulunan nedenin ritmik koordinasyon bozukluğu olduğundan söz ediyor. Isenhower otizmli çocukların vurmalı çalgılı oyunlarda vuruş yaparken daha çok zorlandıklarını gözlemlemiş. Bu eksiklik çoğumuzun kanıksadığı bilinçdışı sosyal davranışları (soru sorduktan sonra duraklama ve aynı adımla yürüme gibi) etkiliyor. Isenhower ayrıca “Bence at, otizmli bireyler için motor sistemin yerini tutan bir araç olarak görülebilir” diyor.

Anahtar Kelimeler: yeni, açıklanan, çalışmanın, sonuçlarına, göre, terapisi
Bu haber toplam 3004 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu haber henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Çocuklardaki büyüme ağrısına dikkat
Çocuklar kaç yaşında güneş gözlüğü takmalı
Ateşlenirse soğuk duşa sokmayın
5 yaşından önce takı takmamalı
Çocuklarda İshal
 
Fotogaleri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1931 Cumhuriyet gazetesinin düzenlediği Türkiye Güzellik Kraliçesi yarışmasını, Naşide Saffet Hanım kazandı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.