Çokomel Çocuk
Kuş Gribi
 

Kuş Gribi

Avian İnfluenza (Tavuk Vebası, Kuş Gribi)

Yazdır

Hastalığın Yayılımı Nasıl Oluyor?
Hastalığın kümes hayvanları ve göçmen kuşlar tarafından taşınması salgınların en önemli nedenidir.Her salgınla insanlarda görülen hastalığın şiddeti daha da artmaktadır ve hastalık insan sağlığı için ciddi bir tehdit haline gelmektedir. Göçmen kuşlar özellikle yaban ördekleri virüsleri taşırlar fakat kendileri etkilenmezler.Kuş gribi en çok kümes hayvanlarını etkiler (tavuk,hindi…). Kuş gribini taşıyan hayvanlarla yakın temas sonucu hastalık insanlara geçebilir.Virüsü taşıyan hayvanların kuruyup toz haline gelen dışkılarının toz halinde havaya karışması ve solunum yoluyla alınması sonucu hastalık insanlarda görülebilir.En çok korkulan normal gribe yakalanan insanın kuş gribini de kapması durumunda pandemi yaratabilecek yeni bir mutasyonun oluşabilmesidir.

Hastalığın belirtileri nelerdir?
Kuş Gribi virüsü genellikle insanları infekte etmediği için, insanda bu virüse karşı oluşmuş bir bağışıklık mekanizması yoktur. Kuluçka süresi 2-5 gün olup bazı vakalarda 8-17 güne kadar uzayabilmektedir.Kuş Gribi insanda görüldüğünde tipik Grip (İnfluenza) benzeri semptomlar gösterir (ateş, öksürük, boğaz ağrısı, gözde kızarıklık ve kas ağrısı).Bazı vakalarda ölümcül olabilen akut solunum yetmezliği gibi şiddetli komplikasyonlar da görülebilir.

Hastalığın tanısı nasıl konur?
Avian İnfluenza tanısı için hızlı ve güvenilir test metodları mevcuttur. Ülkemizde Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı Laboratuvarlarında bu testlerin yapılması mümkündür.

6. Avian Virüsü Hakkında Genel Bilgiler
Bilinen iki formu vardır. (Ağır ve hafif)

Dezenfeksiyon malzemeleri (Iodin ve formalin) ile ölüyor.

Normal pişirmeyle (70 derece üstü) ölüyor.

Soğukta daha çok ürüyor. Dolayısıyla buzdolaplarında saklanan yiyeceklerde virüs ölmüyor.

22 derecede 4 güne kadar yaşıyor

Çok patolojik formu ise suda 30 gün yaşayabiliyor.

Tedavide kullanılan iki çeşit ilaç var.

Hayvanlar için aşı formu bulunmaktadır. Fakat insanlar için henüz aşı bulunmamaktadır. Bu konuda yapılan çalışmalar devam etmektedir.

İnsandan insana geçiş tanımlanmış birkaç vaka dışında görülmemiştir. Salgınlara yol açabilecek bir mutasyona rastlanmamıştır.

Hastalıktan nasıl korunulur?
Tüm infeksiyon hastalıklarında olduğu gibi, bulaşmayı önlemek için yapılması gereken ilk savunma önlemi el hijyenine dikkat etmektir. Bunun için eller sık sık su ve sabun ile yıkanmalı veya alkol bazlı temizleyicilerle temizlenmelidir.


Görüldüğü anda hükümetler acil tedbir almak zorundadırlar.

Kanatlı hayvanlarla yakın temasta bulunan kişilerin mutlaka maske ve eldiven yoluyla kendilerini korumaları gerekmektedir.


Özellikle hastalığın yaygın olarak görüldüğü ülkelere hava yoluyla seyahat ederken yolculardan öksürürken mümkün olduğu kadar ağız ve burunlarını kapatmaları istenmelidir.

Hastayken yolculuk edilmemelidir.

Hastalığın görüldüğü ülkelere seyahat edenler enfekte tavuk çitliklerinden uzak durmalı ve iyi piştiğinden emin oldukları kanatlı etleri ile yumurtaları tüketmelidirler. Kişisel hijyene de gerekli önem verilmeli, eller sık sık sabun ve bol su ile iyice yıkanmalıdır.

Bunların yanı sıra, hastalığın görüldüğü ülkelere seyahat edenler, dönüşlerinde 7-10 gün içinde ateş ve solunum sistemine ait belirtilerin görülmesi halinde hekime başvurmalıdırlar.

Çocukları buldukları hasta veya ölü hayvanlara dokunmamaları konusunda uyarmalıyız.

Mutfakta dikkat edilmesi gerekenler:

Tavuk etleri ve yumurtalar çok iyi pişirilmeli (70 derece üzerinde)

Yumurtalar hazırlanmadan önce sabunlu su ile yıkanmalıdır.

Çiğ etler ve pişmiş etler aynı yerde saklanmamalı, kesimde kullanılan bıçaklar,mutfak tezgahı sabunlu suyla yıkanmalı bıçaklar, mutfak tezgahı sabunlu suyla yıkanmalı

Çiğ etlerle ve yumurtayla temastan sonra eller sabunlu suyla yıkanmalı.

Anahtar Kelimeler: Avian İnfluenza , Tavuk Vebası, Kuş Gribi ,
Bu haber toplam 2297 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu haber henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Çocuklarda Bağırsak Parazitleri
Mikrop Nasıl Bulaşır Bulaşan Mikroplar
Okul Çağındaki Çocuğunuzu Domuz Gribinden Nasıl Koruyacaksınız?
Kış Aylarında Çocuklarınızı Bulaşıcı Hastalıklardan Koruyun!
Zatürre
Veba
Uyuz
Tüberküloz
Trahom
Toksoplazma
Tifüs
Tifo
Tetanoz
Şarbon
Su Çiçeği
Sıtma
Menenjit ve Septisemi
Kuduz
Kolera
Kızıl
 
Fotogaleri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1997 Güney Afrika'da ırkçı yönetim döneminde görevli dört polis devrimci öğrenci lideri Steve Biko'yu 1977'de öldürdüklerini resmen itiraf etti.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.