Çokomel Çocuk
İdrar Kaçırma
 

İdrar Kaçırma

İdrar kaçırma her yaş grubundaki kadınlarda farklı nedenlere bağlı olarak gelişiyor. Fiziksel ve psikolojik olarak birçok etkisi olan idrar kaçırma sorununun çözümü aslında zor değil.

Yazdır

Normal günlük işler sırasında, ani ve istemsiz olarak idrarın idrar yolundan dışarı çıkışı "idrar kaçırma" olarak tanımlanıyor. Bu durum pek çok kadında utanç ve sıkıntı yaratıyor. Bazı kadınlarda günlük yaşamı sınırlandıracak kadar şiddetli olarak da kendini gösteriyor. Profesyonel, sosyal ve kişisel aktiviteleri etkileyebilen bu problemden kurtulup eskisi gibi özgür yaşama dönmek için ve hayat kalitesini artırabilmek için farklı çözüm olasılıkları var.

Acıbadem Hastanesi Kadıköy Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümü bünyesinde idrar kaçırma sorununa dikkat çekmek ve çağdaş tedavileri organize bir şekilde sunmak için "Ürojinekoloji Kliniği" kuruldu. Acıbadem Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölüm Sorumlusu Doç. Dr. Tolga Ergin hekime başvurulması gereken belirtiler konusunda şunları söylüyor: "Güldüğünüzde, öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda, yürürken veya egzersiz yaparken, ağır bir eşya kaldırırken, oturur ya da yatar durumdan ayağa kalktığınızda idrar kaçırıyorsanız ve bu durumdan kurtulmak için gün boyunca sık sık tuvalete gitmek zorunda kalıyorsanız uzmana başvurmalısınız. İdrar yapma hissi geldiğinde tuvalete yetişemiyorsanız ve tuvalette hiçbir zaman idrarınızı tamamen boşaltamadığınız hissine kapılıyorsanız da uzman görüşü almanız faydalı olacaktır. Böylece eğer varsa idrar kaçırmanızın nedeni ve tipi saptanarak en iyi tedaviye giden yolda ilk adımı atmış olursunuz. Doktorunuz ile , idrar kaçırma konusu açıkça konuşmanız, tedavi seçeneklerini öğrenmenizi ve bir zamanlar yaşadığınız tam ve aktif yaşam tarzını yeniden kazanmanızı sağlayabilir."

İdrar Kaçırma Tipleri
İdrar kaçırmanın sebebine bakıldığında dört tip idrar kaçırmanın mevcut olduğu görülüyor.

Stres İdrar Kaçırma
Kadınlardaki idrar kaçırmanın en sık görülen nedeni. Ani hareketlerle örneğin gülerken, öksürürken, hapşırırken ,yürürken, egzersiz yaparken vb. istemsiz idrar kaçırma görülüyor. Doç. Dr. Ergin; iki temel nedeni olduğunu belirterek şöyle devam ediyor: "Birincisi ve en sık olanı pelvik taban kaslarının zayıflığıdır. Pelvik taban kasları alt idrar yolu organlarını destekler. Güçlü bir pelvik taban üretrayı idrar yapma zamanı gelinceye kadar kapalı tutar. Pelvik taban zafiyeti olduğunda karın iç basıncını artıracak durumlar ( egzersiz, öksürme vb.) üretranın açılmasına ve idrar kaçırmasına neden olur. Çok sayıda müdahaleli doğum, iri bebek doğurma, obezite, ailesel yatkınlık ve menopoz risk faktörleri olarak sayılabilir. Bir diğer nedeni mesane boşalmasını kontrol eden kasların yetersizliğidir. Bu kaslar mesane dolarken üretrayı kapalı tutar, idrar zamanı gelince gevşeyerek idrar yapmaya izin verir. Sfinkter denen bu kasların yetmezliği varlığında kaslar görevlerini yapamadıkları için çeşitli hareketler sırasında (öksürme, egzersiz vb.) idrar kaçırılır."

Urge İdrar Kaçırma
Güçlü bir tuvalete gitme ihtiyacı hissedildiği anda tuvalete yetişemeden idrar kaçırma olayına bu tipte rastlanıyor. Stres idrar kaçırmadan farklı olarak pelvik tabandaki zayıflıktan değil, mesane kaslarının aşırı aktif olmasından kaynaklanıyor.

Miks İdrar Kaçırma
Stres idrar kaçırma ve urge idrar kaçırmanın bir arada olduğu durumlarda miks idrar kaçırmadan söz ediliyor.



Taşma İdrar Kaçırma
Mesanede kapasitenin üzerinde idrar depolandığında idrar yapma zorunluluğu hissetmeden küçük miktarda idrar kaçırma görülüyor. Kişi hiçbir zaman mesanesini tamamen boşaltamadığı hissine kapılıyor. Diyabet, pelvik yaralanma, geniş pelvik cerrahi, omurilik yaralanmaları , multipleskleroz gibi durumlarda kas tonusunun kaybolması sonucu oluşuyor.

Tanı ve muayene
İdrar kaçırma şikayeti ile bir hekime veya bu konu ile ilgili bir uzmana başvurulduğunda tıbbi öykü ve idrar ile ilgili şikayetler tartışıldıktan sonra ayrıntılı pelvik muayene yapılarak başta idrar tahlili olmak üzere şikayetin ve muayenenin özelliklerine göre bazı testler yapılıyor. Gerekli hallerde ürodinamik testler de istenebiliyor. Doç. Dr. Ergin tanıyla ilgili şunları söylüyor: " Tanı koyma aşamasında günümüzde modern ürojinekoloji ünitelerinde bulunan ve normal muayene sırasında uygulanabilecek ve hastayı rahatsız etmeyecek çok kolay, basit ve etkili tanı cihazları kullanılmaktadır. İdrar kaçırma tanısı konulmadan önce idrar yolları enfeksiyonunun bulunup bulunmadığı, idrar yollarını etkileyebilecek bir ilaç (tansiyon ilaçları vb.) kullanılıp kullanılmadığı ve bazı beslenme özellikleri (kahve, kola içecekler vb.) kesinlikle araştırılmalıdır."

İdrar kaçırmanın tedavisi nasıl olmaktadır?
Herkeste ve her tip idrar kaçırmada her tedavi yaklaşımı etkili olmayabiliyor. Bu açıdan en doğru tedavinin idrar kaçırma tipine göre belirlenmesi gerekiyor. Doç. Dr. Ergin tedavi yöntemleri konusunda şunları söylüyor:

Davranış / Kas tedavisi:
Kegel egzersizleri denilen pelvik taban kaslarını güçlendirmeye yönelik egzersizler ile tedavi yoluna gidiliyor. Bu tedavi ile idrar torbası ve işeme ile ilgili kasların kontrol altına alınması sağlanarak pelvik taban kasları güçlendiriliyor. Bu egzersizlere ek olarak bir günlük (idrar günlüğü) oluşturularak bir program çerçevesinde mesane eğitimi sağlanmaya çalışılıyor.

İlaç Tedavisi:
Bazı idrar kaçırma tipleri ilaçlar ya da hormonlar ile tedavi ediliyor. Özellikle urge idrar kaçırma tipinde ilaç tedavisi kullanılıyor. Ancak stres idrar kaçırma ilaç tedavisine yanıt vermiyor.

Cerrahi Tedavi:
Diğer tedavi yaklaşımları başarısız olduğunda idrar kaçırmanın altında yatan nedenin giderilmesi için cerrahi müdahale yapılıyor. Çok sayıda cerrahi girişim seçeneği var ve her biri idrar kaçırmanın tipine ya da nedenine göre hekim tarafından öneriliyor. Doç. Dr. Ergin ameliyatlarla ilgili şunları söylüyor: "Günümüzde lokal anestezi altında dahi uygulanabilen çok basit, daha az invazif (daha az kesi ile yapılan) çok kısa sürede uygulanabilen, oldukça etkili, taburcu olma ve iyileşme dönemi çok daha kısa yeni metotlar geliştirilmiştir."

 



Kaynak: Acıbadem hastanesi

Anahtar Kelimeler: idrar kacırma,
Bu haber toplam 1245 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu haber henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Hem eş hem anne hem de çalışan
Cildin Kuruma Nedenleri
Sivilce
Eşiniz Şefkatli Olması
Kalsiyum Almayı Unutmayın
Annenin Merak Ettikleri
Stresten Uzak Durun
Mutlu Hamilelik
İştah Azaltan Besinler ve Öneriler
Beslenme Rehberi
Öğün Sayısı ve İçeriğinin Önemi
Doğru Beslenmenin 20 Temel Kuralı
Yetersiz Ve Dengesiz Beslenme
Yeterli Ve Dengeli Beslenme
Beslenme İle Bağlantılı Sağlık Sorunları
Diyet ilgili Herşey
Bel ve Kasık Ağrıları
Hepatit B
Hamilelik ve Şeker
Hamilelik Diyabeti
 
Fotogaleri
Çok Okunanlar
Videogaleri
Çok Yorumlananlar
Finans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Namaz Vakitleri
İmsak
06:32
Güneş
08:18
Öğlen
13:26
İkindi
15:55
Akşam
18:12
Yatsı
19:46
Tarihte Bugün
532 Konstantinopolis (günümüzde İstanbul)'te başlayan Nika ayaklanması tamamen bastırıldı. 30.000 kişinin öldüğü tarihin bu en kanlı ayaklanması 13 Ocak'ta başlamıştı.
Süper Loto
11.01.2018
Tarihli Çekiliş Sonucu
04 - 23 - 27 - 36 - 51 - 54
On Numara
15.01.2018
Tarihli Çekiliş Sonucu
07 - 09 - 12 - 17 - 19 - 21 - 23 - 29 - 38 - 39 - 44 - 47 - 50 - 52 - 54 - 56 - 62 - 66 - 69 - 70 - 73 - 80
Şans Topu
17.01.2018
Tarihli Çekiliş Sonucu
09 - 10 - 16 - 29 - 34 - 06
Sayısal Loto
13.01.2018
Tarihli Çekiliş Sonucu
02 - 14 - 27 - 31 - 32 - 45
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
YazarlarMisafir Yazarlar
Anket
Seçimlerde hangi partiye oy vereceksiniz?
AK Parti
CHP
BDP
MHP
Diğer
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.