Çokomel Çocuk
Çocuklarda Omurga Eğriliği
 

Çocuklarda Omurga Eğriliği

Omurga eğriliği (skolyoz), en sık çocukluk çağının ortasında veya geç döneminde hızlı büyüme atağı sırasında gelişir. Kızlarda erkeklerden daha fazla görülür.

Yazdır

Omurga eğrilikleri, ergenlik dönemindeki çocukların yaklaşık yüzde 2-3’ünde görülür. "Skolyoz" adı verilen yana doğru eğilme hastalığının yakın takip döneminin çok önemli olduğuna dikkat çeken Bayındır Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Başkanı Doç Dr. Oğuz Karaeminoğulları, ailelerin çocukların büyüme döneminde omurga eğriliklerine dikkat etmesi gerektiğini belirterek şu bilgileri veriyor...

"Omurga eğriliklerinde ailesel bir yatkınlık vardır ve kızları erkeklere göre daha fazla etkiler. En sık çocukluk çağının ortasında veya geç döneminde hızlı büyüme atağı sırasında gelişir. İleri derecede skolyoz kalbe, akciğere ve diğer iç organlara baskı yapabilir. Solunumsal ve kardiyovasküler fonksiyonlar açısından erken tanı ve tedavi önem taşır.

Skolyozlu çocuklarda tedavi seçimini etkileyen pek çok faktör bulunur. Bunlar arasında çocuğun yaşı, eğriliğin derecesi, omurganın gelişimi, hastanın ve ailenin tercihleri ilk başı çeker.

Skolyoz nasıl tedavi edilir?
Çocuklarda skolyozun tedavisinde değişik yöntemler vardır. Bunlar gözlem, egzersiz, korse tedavisi ve cerrahidir. Uygun tedavi skolyozun derecesine veya ciddiyetine göre belirlenir. Belli periyotlarla yapılan muayene ve röntgen tetkikleri skolyozun ilerleyip ilerlemediğini gösterir. Belli bir dereceden daha küçük olan eğrilikler egzersizle veya korse ile tedavi edilebilir. Hızla ilerleme gösteren veya belli bir derecenin üzerindeki eğrilikler için cerrahi tedavi gerekebilir. Eğriliğin derecesi azsa ve çocuğun büyümesi tamamlanmışsa gözlem ve takipten başka bir tedaviye gerek yoktur. Eğrilik ilerliyor ve çocuk hızla büyüyorsa; egzersiz veya korse tedavisi ya da cerrahi tedavi planlanabilir.

Adams öne eğilme testi
Adams öne eğilme testi kaburgalardaki çıkıntıların veya omurgadaki değişikliklerin değerlendirilmesi için kullanılır. Bu testte hasta havuza atlar şekilde ayakta durur pozisyondan bel hizasında öne doğru eğilir. Skolyoz düşündürtecek bulgusu olanlar mutlaka ortopedi muayenesi olmalıdır."

Skolyozun en sık karşılaşılan belirtileri

  • Eşit olmayan (asimetrik) omuzlar
  • Eşit olmayan (asimetrik) kalçalar
  • Asimetrik göğüsler (kızlarda) ve meme başları (erkeklerde)
  • Omuzlarda sivrileşme veya kanat şekli
  • Bir tarafa eğilme
  • Omurganın bir tarafında, sırtta yumru veya tümsek şeklinde kabarıklık. Özellikle hasta öne doğru eğildiğinde daha belirgin hale gelir
Anahtar Kelimeler: omurga eğriliğ, cocuklarda omurga eğriliği,
Bu haber toplam 2811 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu haber henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Çocuklarda Kış Hastalıkları
Ateşli Havale
Çocuklarda Bademcik
Çocuklarda Alt Islatma
Çocuklarda Egzama
Kekeleyen Çocuk
Çocuklarda Kolesterol
Çocuğunuz Neden Öksürüyor
Çocuklarda Sinuzit
Çocuklarda 4 Görme Sorunu
Rota Virüsü
Öpücük Hastalığı
Sünnet
Spastik Çocuk
Orta Kulak İltihabı
Lösemi
Grip Soğukalgınlığı
Epilepsi Çocuğun Hayatını Etkiler mi?
Epilepsi
Doğumsal Sağırlık
 
Fotogaleri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1755 Moskova Üniversitesi kuruldu.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.