Çokomel Çocuk
Çocuklarda Kolesterol
 

Çocuklarda Kolesterol

Çocuklar küçük yaşlardan itibaren kolesterol sorunuyla tanışıyor. Prof. Dr. Sertaç Çiçek, çocuklardaki kolesterolün ileride kalp hastalığı gibi sorunlara yol açmaması için yapılması gerekenleri anlatıyor.

Yazdır

Sağlıksız yaşam koşullarının bir sonucu olan kolesterol sorunu, artık çocukları da etkiliyor. Çocuklar küçük yaşlardan itibaren kolesterol sorunuyla tanışıyor. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Sertaç Çiçek, ileride kalp hastalığı gibi sorunlara yol açmaması için, aileleri çocuklarda kolesterol konusunda bilgilendirmek adına şu bilgileri veriyor:

Ailevi yatkınlık veya obezite, fiziksel hareketsizlik, diyabet, yüksek tansiyon, böbrek hastalığı ve düşük tiroid aktivitesi gibi koşullar, çocuklarda kolesterol seviyesinin yükselmesine sebep olan faktörler arasında yer alıyor.

Çocukta kolesterolün dengede tutulması konusunda en önemli rol aileye, özellikle de anneye düşüyor. Annenin, sürekli olarak çocuğunun nasıl beslendiği konusunda takipte olması gerekiyor. Yoksa ileride çocukta kalp hastalığı çıkması çok uzak bir olasılık değil.

Çocuklarında yüksek kolesterol olan ebeveynlerin yüzde 90’ının kendilerinde de kolesterol seviyesi yüksek oluyor. Ebeveyn kontrolü altında yapılan diyet ve egzersiz, kolesterol seviyelerini azaltmada büyük önem taşıyor, bu yüzden tedavinin bir aile işi olduğunu unutmamak gerekiyor.

Çocuğunuzda kolesterol sorunu varsa ne yapmalısınız?

Öncelikle çocuğunuzu korkutmayın. Yaşına uygun bir şekilde, yüksek kolesterol hakkında onu bilgilendirin. Hekiminize tavsiye için başvurun. Bunu bir hastalık tedavisi olarak göstermeyin. Aile yemekleri planlayın ve çocuğunuzun ne yediğine dikkat edin. Yemeklerdeki kolesterol ve yağlara özellikle dikkat edin. Yürüyüşler, oyunlar ve spor gibi egzersiz içeren aile aktiviteleri planlayın. Çocuğunuzun kolesterol seviyelerini üç aylık beslenme değişiklikleri ardından yeniden test ettirin. Çocuğunuzun hekimiyle ilaç kullanımı hakkında konuşun. İlaç kullanımı genellikle sekiz yaşın üstündeki çocuklarda düşünülür ve sadece beslenme değişiklikleri ve egzersiz denendikten sonra kullanılabilir.

Çocuğunuzu kolesterolden korumak için yapmanız gerekenler

 • Gerekli bilgiler için yiyeceklerin etiketlerini okuyun. Etiketler size servis edilen bir yemekte kaç kalori bulunduğunu ve bir porsiyonun büyüklüğünü söyleyebilir. Aynı zamanda, bu etiketler üzerinde bir porsiyonun ne kadar yağ içerdiğini ve bu yağın ne kadarının doymuş yağ olduğunu bulabilirsiniz.
 • Çocuğunuza meyve, sebze, mısır gevreği ve ekmek gibi tahıl ürünleri, fasulye ve balık yedirin. Bunlar kolesterol bakımından düşüktür ve çocuğunuzun kan kolesterolünü düşürmeye yardımcı olacaktır.
 • Derisiz tavuk göğsü gibi yağsız et deneyin. Etler üzerinde gördüğünüz bütün yağı ayırın.
 • Yemek yaparken yağlardan kaçının. Izgara yapın ya da fırınlayın. Kızartmayın.
 • Kolesterolü yüksek yiyeceklerin alımını azaltın. Kolesterol, süt ürünlerinde, kırmızı et, beyaz et, balık ve karides gibi kabuklularda görülür. Yağsız süt ya da düşük yağlı yoğurt gibi düşük yağlı süt ürünleri tercih edin. Özellikle organlardan elde edilen ciğer gibi etlerden kaçının.
 • Doymuş yağlardan kaçının. Bunlar, çoğunlukla kurabiyeler, krakerler, fırında pişirilenler ve sert margarinlerde bulunur. Eğer bulabilirseniz, bu bilgiyi etiketlerde görebilirsiniz. Eğer bulamazsanız, içerik listesine bakın. Listenin içinde hidrojene yağ (doymuş yağ) varsa, kullanmaktan kaçının. Yumuşak margarinleri tercih edin.
 • Çocuğunuzun atıştırmalarını kurabiyeler ve krakerlerden, meyveler, bebek havuçları gibi çiğ sebzeler ve düz tuzsuz patlamış mısıra çevirin. En iyi atıştırma şekli elma dilimleri, portakal dilimleri, yağsız yoğurda karıştırılmış meyve, yağsız patlamış mısır ve düşük yağlı cipslerdir.
 • Çocuğunuza okula götürmesi için sağlıklı bir öğle yemeği hazırlayın. Okul yemekleri için, tam tahıllı ekmekle yapılmış düşük yağlı veya yağsız etli sandviçler hazırlayın. Düşük yağlı peynir de eklenebilir.
 • Çocuğunuza düşük yağlı yemekler seçmek konusunda yardım edin.
 • Atıştırmalık yiyecek veren otomatik makinelerinden çocuğunuzu uzak tutun.
 • Onların çocuk olduğunu ve sevdikleri yemekleri doğum günü partilerinde ve okul etkinliklerinde engelleyemeyeceğinizi unutmayın. Sosisli sandviç, dondurma, kızartmalar ve pizza gibi çok yağlı yemekler, diğer sağlıklı yemeklerle aynı gün ve haftanının geri kalanında dengelendiği zaman çocuğunuzun beslenmesinin bir parçası olabilir.
 • Kahvaltıyı tam tahıllı ekmek kullanarak hazırlanmış tost gibi lifli yemekleri seçmek için bir fırsat olarak kullanın. Elma gibi meyveler, suyundan daha çok lif içerecektir, bu yüzden meyve suyu yerine meyveyi tercih edin.
Anahtar Kelimeler: cocuklarda kolesterol,
Bu haber toplam 3097 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu haber henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Çocuklarda Kış Hastalıkları
Ateşli Havale
Çocuklarda Bademcik
Çocuklarda Alt Islatma
Çocuklarda Egzama
Kekeleyen Çocuk
Çocuklarda Omurga Eğriliği
Çocuğunuz Neden Öksürüyor
Çocuklarda Sinuzit
Çocuklarda 4 Görme Sorunu
Rota Virüsü
Öpücük Hastalığı
Sünnet
Spastik Çocuk
Orta Kulak İltihabı
Lösemi
Grip Soğukalgınlığı
Epilepsi Çocuğun Hayatını Etkiler mi?
Epilepsi
Doğumsal Sağırlık
 
Fotogaleri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1987 Türban eylemleri yayılıyor; Erzurum İlahiyat Fakültesi öğrencileri, dekanlığı işgal etti; Konya'da 122 öğrenci sınavları boykot etti; Bursa'da öğrenciler protesto telgrafı çekti.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.