Çokomel Çocuk
Çocuklarda Katarakt
 

Çocuklarda Katarakt

Genellikler 60’lı yaşlarda görülen katarakt bebeklik çağlarında da görülebilir. Bebeklik çağında görülen katarakt doğuştan olabildiği gibi hayatın ilk yıllarında da ortaya çıkabilir.

Yazdır


Nedenleri…
Annenin gebelik döneminde geçirmiş olduğu enfeksiyon, gebelikte kullandığı ilaçlar başlıca nedenlerdir. Altını çizerek belirtmek gerekir ki bazen de hiçbir neden olmadığı halde bazı çocuklarda yine de “doğuştan katarakt”a rastlanabilir.

Belirtileri…
• Bir göz bebeğinin diğerinden farklı olması; Katarakt olan gözün beyaz ve donuk renkte olduğu görünebilir

• Göz kayması ( şaşılık ); Özellikler bebeklik çağlarında ortaya çıkan göz kaymalarında esas nedenin “Konjektival Katarakt” olabileceği unutulmamalıdır.

Kataraktın tedavisi…
Kataraktın tek tedavi yöntemi cerrahidir. Ameliyatın ne zaman olması gerektiği ancak; kataraktın yoğunluğuna, tek veya çift taraflı olmasına göre detaylı bir göz muayenesinden sonra göz uzmanı tarafından karar verilir; Bütün kataraktlar aynı şekilde olmaz. Genelde bütün lensin bulanıklaşması şeklindedir. Diğerlerinde ise sadece bir bölümde oluşup sonra lensin diğer bölümlerine yayılmaya başlar. Kataraktın gelişmesi yıllar alırken, bazı durumlarda ise bir kaç ay sürebilir. Katarakt iki gözde de aynı anda ama farklı oranda gelişebilir.

!Doğuştan Kataraktlı çocukların yaklaşık %25 – 50’ sinde Katarakt ile birlikte göz tansiyonlarının olabileceği de unutulmamalıdır..!

Katarakt ameliyatı…
Yaşlılardaki katarakt ameliyatının hemen hemen aynısıdır. Yaşlılarda görülen katarakttan farklı olarak saydamlığını kaybeden göz merceğinin arka zarı da bu ameliyatla alınabilir. Bebek 2 yaşından küçük ise mercek yerleştirilmez, 2 yaşından büyük ise mercek yerleştirilir.

Ameliyat teknikleri…
• Fakoemülsifikasyon ( FAKO ) 

• Planlanmış ekstrakapsüler katarakt ekstraksiyonu ( PEKKE )

Katarakt İlaç, göz damlası, egzersiz ya da gözlükle yok edilemez. Tek yolu gözdeki kataraktlı lensin saydam göz içi lensi ile değiştirilmesidir. Katarakt operasyonunun başarı oranı çok yüksek bir ameliyattır.

Katarakt ameliyatı ile ilgili sık sorulan sorular

Katarakt ameliyatı hangi teknikle yapılır?
Katarakt ameliyatı “fakoemülsifikasyon”tekniği ile yapılır.Burada kullanılan enerji türü laser enerjisi değil ultrasonik enerjidir. 

Katarakt ameliyatı ne kadar sürer?
Ortalama 15 dakika kadar sürmektedir.Fakat göz problemli ise bu süre 30- 45 dakikaya kadar yükselebilir.Nadirende olsa komplikasyonun görülebileceği cerrahi bir girişimdir. 

İki göz aynı anda ameliyat ediliyor mu?
Hayır. İlk önce tek gözün ameliyatı yapılır. Ameliyat olan gözün iyileşme sürecinde görme işlevi diğer gözle yapılır. Ayrıca oluşabilecek enfeksiyon riskinden iki gözün birden etkilenmesi önlemiş oluruz. 

Katarakt ameliyatından sonra gözlük kullanılıyor mu?
Katarakt ameliyatı sırasında göz içine gözün ihtiyaç duyduğu numarada lens mercek yerleştirilir.Bu mercekle uzağı görmede göz, gözlük ihtiyacı duymayacak şekilde iyileşir. Bazı durumlarda gözlük ihtiyacı doğabilir.Yakını görmek için bir gözlük gerekebilir. 

Katarakt ameliyatı olduktan 1-2 yıl sonra katarakt tekrar büyüyerek görmeyi bozar mı?
Bir kez katarakt ameliyatı olduktan sonra kataraktın tekrar oluşması mümkün değildir.Gözüme tekrar katarakt geldi şeklinde yanlış olarak ifade edilen durumda göz merceğinin kapsül kısmını kalınlaştırarak görmeyi azaltması söz konusudur.Bu durumda ameliyat gerekli olmayıp YAG LASER ile 1-2 dakikada kapsül açılarak eski görme sağlanır. 

Katarakt ameliyatından sonra ne değişir?
Ameliyat olduğunuzun ertesi günü görmede belirgin bir düzelme olduğunu Fark edeceksiniz.Ancak bazı nedenlerden dolayı görme netliği son halini al mış değildir.Uzak görme ve okuma için doktor numarası düşük bir gözlük verecektir. 

Katarakt ameliyatı esnasında ağrı duyulur mu?
Anestezi yapıldıktan sonra ağrı duymazsınız. Eğer ağrı duyuyorsanız ek anestezi yapılabilir ve rahat bir şekilde ameliyatı geçirmeniz sağlanır. 

Katarakt ameliyatında hastaneye yatmaya gerek var mı?
Günümüzde katarakt cerrahisi günübirlik yapılarak ameliyattan hemen sonra hasta evine gönderilebilir. Ameliyat sonrası ancak çok ciddi sorunlar çıktığı takdirde hastaneye yatmak gerekebilir. 

Katarakt ameliyatı için narkoz almam gerekiyor mu?
Katarakt ameliyatı için narkoz(genel anestezi)çocuk ve bebekler dışında kesinlikle gereksizdir.Katarakt ameliyatında,erişkin hastalar için anestezinin değişik türleri kullanılır.Göz çevresine enjeksiyon yapılıp göz uyuşturulur veya göz damarlarına damla damlatılarak göz hissiz hale getirilerek ameliyat yapılabilir. 

Katarakt ameliyatında göze dikiş atılıyor mu?
Uygulanmakta olan teknikle göze dikişe gerek kalmamaktadır. 

Çok geçmiş dönemde katarakt ameliyatı ameliyatın başarısını etkiler mi?
Çok ilerlemiş katarakt ameliyatlarında problem çıkma olasılığı fazladır.İleri kataraktlılarda ameliyat süresi daha uzun olmakta ve uzayan ameliyat esnasında çıkacak problemleri arttırdığı gibi ameliyat sonrasında da gözün iyileşme sürecini uzatmaktadır. 

Ameliyattan sonra gözün kapalı olması gereklimidir?
Ameliyattan sonra gözün açık kalıp kalmayacağı doktor tarafından belirlenir.Ameliyattan sonra göz açık kalabileceği gibi 2 saat kapalı tutulur gerekirse 2-3 günde kapatılabilir. 


Katarakt ameliyatından sonra ilaç kullanmak gereklimidir?
ameliyattan sonra,ameliyatın gözde yaptığı reaksiyonları azaltmak,gözün daha çabuk iyileşmesini sağlamak ve enfeksiyon riskini azaltmak için bir takım göz damlalarının kullanılması doğru olacaktır.

Katarakt ameliyatından sonra gözde şikayetler olurmu?
Katarakt ameliyat sonrasında hiç şikayet olmayacağı gibi bezende batma hissi,sulanma,kanlanma gibi şikayetler olabilir. 

Katarakt ameliyatı olmuş fakat mercek takılmayan hastalar daha sonra tekrar ameliyat olup göziçi merceği taktırabilirler mi?
Bunun için öncelikle göz doktoruna gidip muayene olmak ve ameliyat için gözün uygun olup olmadığını öğrenmek gerekir.Bunun sonucunda da mercek takılabilir. 

Lens gözde ne kadar kalır?
Lens gözde ömür boyu kalır. İntraocular lenslerin yıpranmasıyla karşılaşılmamıştır. 

Katarakt ameliyatı göze zarar verir mi?
Kataraktın gözden çıkarılması zararlı bir durum değildir. Zaman geçtikçe katarakt büyür ve sertleşir. Bundan sonra operasyon zorlaşabilir ama sonuç çok iyi olur.Ameliyatın başarı oranı nedir?
Katarakt, başarı oranı çok yüksek bir ameliyattır. Genelde görmede artış olur ve ameliyat öncesi yapamadığınız pek çok şeyi yapabilir hale gelirsiniz.

Anahtar Kelimeler: cocuklarda katarakt,
Bu haber toplam 2824 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu haber henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Çocuklarda Kış Hastalıkları
Ateşli Havale
Çocuklarda Bademcik
Çocuklarda Alt Islatma
Çocuklarda Egzama
Kekeleyen Çocuk
Çocuklarda Kolesterol
Çocuklarda Omurga Eğriliği
Çocuğunuz Neden Öksürüyor
Çocuklarda Sinuzit
Çocuklarda 4 Görme Sorunu
Rota Virüsü
Öpücük Hastalığı
Sünnet
Spastik Çocuk
Orta Kulak İltihabı
Lösemi
Grip Soğukalgınlığı
Epilepsi Çocuğun Hayatını Etkiler mi?
Epilepsi
 
Fotogaleri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1956 İstanbul'da geniş çaplı istimlâk çalışmaları başlatıldı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.