Çokomel Çocuk
Çocuklara Özel Yemek Yeme Davranışları Ve Öneriler
 

Çocuklara Özel Yemek Yeme Davranışları Ve Öneriler

Herhangi bir hastalığı olmayan sağlıklı çocuklar, yemek saatlerinde fizyolojik açlık duyarak yemeklerini iştahla yerler.

Yazdır

Ancak yapılan bazı tutum ve davranışlar nedeniyle çocuklar yemek yemeyi reddedebilirler ya da yemek çocuğa özel araç gereç kullanılmadan ve uygun olmayan şekilde sunulduğundan çocuk yemeği yemeyebilir.

Bu durumlar ve bu durumlarda yapılabilecekler aşağıda özetlenmeye çalışılmıştır.

1.Çocuklar yemek öncesi su içmişlerse iştahları kapanmış olabilir
Öneri: Yemek öncesi su içen çocuğun iştahı baskılanmış olabilir, bu durumda çocuk yemeğini daha uzun sürede tüketir. Sabırlı ve anlayışlı olunmalıdır.

2.Yemek öncesi şeker yemiş olabilirler

3.Çocuk öğün aralarında bir şeyler, özellikle çikolata, pasta vb yiyorsa yemek saatinde yeterince açlık duymayabilir
Öneri: Özellikle iştahsız çocuklara öğün aralarında bu tür besinler verilmemesine özen gösterilmelidir.

4.Öğün sırasında duygusal bir sorun yaşarsa yemek yemek istemeyebilir.
Öneri: Daha önce de belirtildiği gibi çocuk yemek istemediğinde ısrar edilmemelidir, çocuk bir sonraki öğünde açığını kapatır.

5.Yemek öncesi top oynamak, ip atlamak vb gibi yorucu aktiviteler yapılmışsa çocuk yemek yemek istemeyebilir
Öneri: Bu tür aktivitelerden sonra çocuk bir süre dinlenmeli daha sonra yemek yemelidir. Anne çocuğun dinlenmesine fırsat vermeden yemek için zorlarsa çocukta yine negatif tutum oluşmasına neden olur. Ancak aktiviteden sonra uzun zaman geçerse de doğru olmaz. Aktiviteden sonra yeterli besin almak çocuğun harcadığı depoları doldurması için uygun bir zamandır.

6.Çocuklar hastalandıklarında iştahsız olurlar
Öneri: Yeterli sıvı alındığı sürece (su, ıhlamur, ayran, limonata vb olarak) bir iki gün az yeme önemli bir sorun yaratmaz. Çocuk hastalığının bitiminde daha büyük bir iştahla yemeklerini yiyecek ve açığını kapatacaktır. Bu dönemde ısrar etmek, yine çocukta negatif tutum oluşmasına neden olur.

7.Bazı çocuklar bazı besinleri sevmezler, onlara zorla yedirmek o besinden iyice uzaklaşmasına neden olur
Öneri: Çocuk ilk anda reddediyorsa, üzerine gitmemeli o öğün başka bir şey yedirilerek doyması sağlanmalıdır. Çocuk arkadaşlarının yediğini görünce bir sonraki serviste deneyebilir. Yemek bütün çocuklar tarafından reddediliyorsa, birkaç kez tekrarlanmasına rağmen hiçbir gelişme yoksa, o yemeği servis etmekte ısrar etmek anlamsızdır. Çocukların o yemeğe alıştırılması hedefleniyorsa, bu türden bir yemek diğer yemeklere garnitür gibi az miktarda verilerek tekrarlanmalıdır.

8.Çocuk yediği bir besinden sonra kusmuşsa o besine karşı hassasiyet geliştirip yemek istemeyebilir.
Öneri: Kustuğu sırada yediği yemeği bir süre servis etmemeli, servis edildiğinde tutumu iyi gözlenmelidir. Yemeği reddederse ısrar edilmemeli bir süre sonra yeniden denenmelidir.

9.Bazı çocuklar, yemekleri küçük parçalara bölünmeden yiyemezler.
Öneri: Bu çocuklara yemekleri parçalanarak yemeleri yardım edilmeli, kendisinin de nasıl parçalayacağı gösterilmelidir.

10.Yemek yedirirken çocukla oynamak, televizyon seyrettirmek gibi davranışlara alıştırılmış olması nedeniyle hep bu davranışı beklemesi
Öneri: Yemek saati oyun saati ile karıştırılmamalıdır. Çocuk yemek saatinde sadece yemeğini yemeli, ancak yemek sonrası kendisi ile oynamak ihmal edilmemelidir. Çocukla yalnız yemek saatinde ilgileniliyor ve oynanıyorsa çocuk bu durumu kullanır ve yemek saatleri her iki taraf için de zor bir durum yaratır.

11.Çocuğun yemek yediği için ödüllendirilmesi, bu nedenle her yemekten sonra ödül beklemesi.
Öneri: Her yemekten sonra ödül alacağım diye nazlanabilir. O nedenle yemek ne ödüllendirme ne de cezalandırma için kullanılmamalıdır.

12.Besinlerin çocuğa sunuluşunun cazip olmayışı.
Öneri: Yemek masası, masada kullanılan örtü ve servis gereçleri çocuğun hoşuna gidecek şekilde olmalıdır. Boyanmış yumurta, şekilli olarak hazırlanmış bir makarna tabağı çocuğun ilgisini daha çok çeker. Yemekler küçük tabaklarda, az miktarlarda ve mümkün olduğu kadar çeşitli hazırlanmalıdır.

13.Çocuklar yemekleri sıcak yiyemezler
Öneri: Yemek piştikten hemen sonra çocuğa verilmemelidir. Bir kere ağzı yanan çocuk yemeğe karşı isteksizlik geliştirebilir. Çocuğun önüne konulan besin ılık olmalıdır.

14.Bazı çocuklar yemekte çok konuştukları için yemeklerini zamanında bitiremezler
Öneri: Arkadaşları yemekten kalkınca da onlarla oynamak için yemeklerini bitirmeden kalkmak isterler. Bu çocuklar iyi gözlenmeli, anne ile iyi bir iletişime girilmeli, akşam evde yeterince yiyip yemediği kontrol edilmelidir. Yemekte konuşmanın sakıncaları üzerine yazılmış hikâye okunduktan sonra çocuklar üzerindeki etki izlenmelidir. Çocuk konuşmaktan yemeğini bitiremezse, masadan kalktıktan sonra eğitici ona yemeğini bitirmesi için yardımcı olmalıdır.

15.İnatlaşma
Öneri: Çocuk önüne konulan yemeği yemekte nazlanıyor ve yemiyorsa, yirmi dakika beklenmeli, bu süre içinde yememişse yemek önünden kaldırılmalıdır. Çocuk bir sonraki öğün, yemeğini iştahla yiyecektir. Daha önce de belirtildiği gibi çocuğa asla ısrar edilmemelidir.

16.Bazı çocuklar yemeğe karşı iştahsızdırlar
Öneri: Bu çocuklar bir yaşından itibaren zorla yemek yedirilen çocuklar olabilir. Bu nedenle bu tür çocukların aileleriyle yakın ilişki ile ve bu konuda uzman bir kişi yardımı ile sorun çözülmeye çalışılmalıdır. Unutulmamalıdır ki kansızlığı olan çocuklar iştahsız olur. Çocukta böyle bir sorun olup olmadığı araştırılmalı, varsa tedavi edilmelidir. İştahsız çocuklarda sorunun çözülmesi çok basit değildir, uzman olmayan kişilerin karışması durumu daha da ağırlaştırabilir. Esasen çocuklar genellikle bir yaş civarında iken bu tür bir sorunla karşılaşılır, o dönemde yanlış davranılırsa uzun süre, yemek yeme sorunu olan, iştahsız bir çocukla yaşamak zorunda kalınabilir.

Anahtar Kelimeler: beslenme önerileri,
Bu haber toplam 3016 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu haber henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Çocuğun Yemek Yemesinde Anne Psikolojisinin Etkisi
Çocuklarda Görülen Beslenme Sorununun Önlenmesi
Beslenme Sorunun Nedenleri
Beslenme Sorunu Belirtileri
Çocuklarda İştahsızlığın Sorunu
Beslenme Sorunu Kabızlığa Neden Oluyor
Beslenme Sorunları Okulda mı Başlıyor
Çocuğunuz Zayıfsa
0-6 Yaş Çocuklarda Yetersiz Beslenme
0-6 Yaş Çocuklarda Beslenme Sorunları
Besin Alerjileri
İştahsız Çocuk
Yeme Bozukluğu
Yemek Yemek İstemiyorsa
Yemek Yedirirken Krizdemisiniz
Mızmız Çocuklara Yemek Yedirme
Çocuklarda Obezite
Çocuğunuz Yemek mi Seçiyor?
Yeme Problemi
 
Fotogaleri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1956 İstanbul'da geniş çaplı istimlâk çalışmaları başlatıldı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.