Çokomel Çocuk
Çocuk Arabada Nasıl Oturmalıdır?
 

Çocuk Arabada Nasıl Oturmalıdır?

Bebek ve çocuklar için araçlardaki en tehlikeli bölge, erişkin kucağı. Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Klinik Şefi Doç. Dr. Gonca Yılmaz, bebeğin kucakta sıkıca tutulmasının kaza anında kucaktan fırlamayı önleyemeyeceğini söyledi.

Yazdır

Ailelerin bebeklerini kucaklarına alarak seyahat etmemeli. Bu çocuklar için çok riskli bir durum. Çocuklu ailelerin araçlarda bebek koltuğu kullanması gerekiyor.
Yılmaz, "Bebek ve çocuklardaki ölüm ve yaralanmaların birçoğu bebek araç koltuğu ve emniyet kemeri kullanımı ile önlenebilir." dedi.

Bebek ve çocuklar için araçtaki en tehlikeli bölgenin erişkin kucağı olduğuna işaret eden Yılmaz, bebek ve çocukların, erişkinlerin kucağında ya da dizinde yeterince korunamayacağına dikkat çekti. Uygunsuz koruma sistemi ile ilişkili yaralanmaların bebek ve çocuklarda oldukça sık görüldüğünü vurgulayan Yılmaz, "Bebek ve çocuklar, erişkinin kucağında yeterince korunamayacağı için herhangi bir tehlike anında araçtan mermi çekirdeği gibi fırlayabilir ya da yetişkinin ağırlığı ile ezilebilir." dedi.

Ailelerin video, teyp, kitap, poster, gösterimler ve konferanslarla eğitilebileceğini hatırlatan Yılmaz, bebek ve çocuklar için araç içinde en güvenilir bölgenin arka koltuğun orta kısmı olduğunu kaydetti.

Bebek koltuklarının, önünde hava yastığı olan araç koltuklarına yerleştirilmemesini isteyen Yılmaz, kaza esnasında şişen hava yastığının bebeğe zarar verebileceğini aktardı.

Bebeğin kucakta sıkıca tutulmasının kaza anında kucaktan fırlamasını engellemediğinin altını çizen Doç. Dr. Gonca Yılmaz, araç bebek koltuklarında korunacak olan çocukların pozisyonlarının çocuğun büyüklüğüne göre değişeceğini dile getirerek şöyle devam etti: "Bir yaşından ve 9 kilodan küçük bebekler, arkaya bakar tarzda bebek koltuğunda taşınmalı. Bu şekilde taşınan bebeklerde boyun omurları yaralanma riski azaltılmış olur. Bir yaşın altında 9 kilodan büyük ağırlıklı bebekler için tasarlanmış aynı özellikteki koltuklar kullanılmalı. Bebek koltukları bebeğin 45 derecelik açıda yatmasına imkan verecek özellikte ve konumda olmalı; ancak bebeğin başı öne düşmemeli. Ağırlığı 9-18 kilo olan bebekler ise bebek koltuğuna yüzü karşıya doğru olarak oturtulmalı. Prematüre bebekler kalkanlı bebek koltuklarına bindirilmeli."

Bebekler koltukta nasıl oturtulmalı?
Bebekler doğumdan itibaren araba koltuğuna oturtulabilir. Bebek koltukta dik değil yarı yatar pozisyonda olmalı. Koltuğun içine gömülmemeli, başı öne düşmemeli. Gerektiğinde bebeğin altına havlu veya battaniye desteği konulabilir. Bebekler için araba koltuğu seçimi çok önemli.


Kaynak: Pınar Acar

Anahtar Kelimeler: çocuk, çocuk gelişim, araba koltuğu,
Bu haber toplam 3076 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu haber henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
ÇOCUK EĞİTİMİNDE OYUN DİLİ
Öğrencilerin başarısı için ‘Akıl Oyunları’ şart
Çocukluk Bitmesin
Duygusal açıdan sağlıklı çocuk yetiştirmenin yolları
Dil öğrenmede kritik eşik: 4 yaş
Çocuklara sınır koymak neden önemli?
Çocuklara paranın ne olduğunu öğretme taktikleri
Öfke nöbeti geçiren çocuğunuzu idare etmenin yolları
Uyku yerine internetteler
Büyüme ağrısı mı hastalık mı?
Yuva ve Anaokulu Seçerken
2 Yaş Krizleriyle Nasıl Başa Çıkılır?
Günde iki bardak süt çocuğunuzun gelişimine katkı sağlar
Beslenme çantasının vazgeçilmezi aromalı sütler
Okul çağı çocuklarında duruş bozukluğu
Boşanma sürecinde ve sonrasında baba-çocuk ilişkisi
Erkek ve kız çocuğunun gelişim farklılıkları
Çocuğum sağlıklı büyüyor mu?
Çocuğunuzun mutlu olduğunu gösteren işaretler
Çocuğunuzun öğrenmesini nasıl kolaylaştırırsınız?
 
Fotogaleri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1949 Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Birleşmiş Milletler'e girme isteğini reddetti.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.