Çokomel Çocuk
Çocuğunuza Peyniri Sevdirin
 

Çocuğunuza Peyniri Sevdirin

Peynirin sevilmemesi çocuklar arasında da oldukça yaygın bir durum. Hatta bu alışkanlıklarını yetişkinlik süreçleri boyunca da devam ettiriyorlar. Oysaki tat açısından değerlendirildiğinde çocuklar için çok itici bir özelliğe sahip değil.

Yazdır

Peynirin sevilmemesi çocuklar arasında da oldukça yaygın bir durum. Hatta bu alışkanlıklarını yetişkinlik süreçleri boyunca da devam ettiriyorlar.  Oysaki tat açısından değerlendirildiğinde çocuklar için çok itici bir özelliğe sahip değil. Uzak durmalarını sağlayacak belirgin bir acılığı, ekşiliği veya aroması yok. Ancak yine alışkanlıkların verdiği önyargılarından dolayı çocuklar nedense sevimsiz buluyorlar.

O zaman anne ve babalar için birazcık mücadeleci olma zamanı. Bunun için önce çocuğunuza peyniri anlatmakla başlayabiliriz. Ama ilkin peynirin neden çocuklar için önemli olduğunu bilmek gerek. Diyetisyen Pınar Akkuzu, peyniri anlatmak için öncelikle sizin bilmeniz gereken birkaç özelliği sizlerle paylaşıyor.

•      Öncelikle bir süt ürünü… Yani çocuğunuza peynirin aslında sadece sütten yapıldığını, aslında farklı bir besin olarak algılanmaması gerektiğini anlatarak başlayın.

•      İçinde çocuğunuzun kemik ve iskelet yapısının gelişmesi için çok önemli bir bileşen buluyor. Kalsiyum. Çocuklar için büyümek, boyunun uzaması oldukça önemli. Çünkü erişkinler gibi görünmek, anne ve babayla aynı boyda olmak çocuklar için önemli ve değerli bir olgu. Büyümeleri için peynir tüketmeleri gerektiğini çocuğunuza bu yüzden rahatlıkla kabul ettirebilirsiniz.

•      İçeriğinde bulundurduğu bir başka önemli bileşen de protein. Protein, hücrelerin yapımı ve onarımı, bağışıklık sisteminin korunması (yani hastalıklara karşı daha dayanıklı olmaları) açısından önemli. Kalsiyumu anlattığınız gibi, proteininde büyümesi ve daha sağlıklı olması açısından gerekli bir besin maddesi olduğunu anlatabilirsiniz.

•      Yapısındaki proteinler ve serbest yağ asitleri sayesinde daha kolay sindirilebiliyor. Yani vücuda girdiğinde değerlendirilme oranı oldukça yüksek. Bu yüzden kaliteli bir protein kaynağı olarak anılıyor.

•      Çok az miktarlarda laktoz içerdiği için süte karşı hassasiyet gösteren çocukların beslenmesinde sütün bir alternatifi olarak kullanılabiliyor.

Bütün bunları çocuğunuza peyniri servis etmeden önce onun dilinden konuşarak anlatabilirsiniz. Ama unutmayın, eğer peyniri sade olarak hala kabullenmek istemeyebilir. O yüzden servis edeceğiniz peyniri sürprizli sunmak şart. Diyetisyen Pınar Akkuzu konuşmanızdan sonra vereceğiniz değişik sürprizli peynir tariflerini de sizlerle paylaşıyor:

CEVİZLİ PEYNİR

Evde kolaylıkla yapabileceğiniz ve besleyici bir tarif. Yapacağınız tek şey, dövülmüş ceviz ve bir parça dövülmüş sarımsağı çatalla ezdiğiniz beyaz peynirle karıştırmak ve bir süre bekletmek. Bunu ekmeğinin üzerine sürmesini sağlayarak peyniri sevdirmenin ilk adımını atabilirsiniz.

PEYNİRLİ KANEPE

Küçük kare parçalara bölünmüş ekmeklerin üzerlerine beyaz peynir ve biraz süzme yoğurdu karıştırarak sürün. Sonra daire olarak kestiğiniz salatalıkları yerleştirin, onun üzerine de küp şekilde beyaz peynirleri yerleştirin. Onun üzerine domates ve ya zeytin koyarak farklılaştırabilirsiniz. Kürdanla da ekmeğin üzerine yaptığınız kuleyi sabitleyin.

NANELİ PEYNİR

Küp şekilde doğradığınız kaşar peynirleri veya beyaz peynirlere kürdanları saplayın. Her birinin üzerin birer üzüm geçirin. Üzümlerin üzerine de küçük birer nane yaprağı iliştirebilirsiniz. Özellikle yaz aylarının yaklaştığı ve üzüm gibi meyvelerin çıktığı zamanlarda peyniri değerlendirmenin güzel bir yolu olabilir.

Anahtar Kelimeler: cocugunuza peynir, peyniri sevdirin,
Bu haber toplam 2613 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu haber henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Reklam izleyen çocuk daha obez oluyor
Çocukken beslenme cok daha önemli
Probiyotikler
OKUL ÇAĞI HASTALIKLARI
Çocuklara sağlıklı beslenme kılavuzu
Omega-3
“Oyun çocukların problem çözme becerileri geliştirir”
Beslenmede Gökkuşağı Modeli
Çocukların Beslenme Etkileri
Sütü Sevdirmenin Formülü
Çocuğuna Besinleri Anlatın
Çocuğunuza Meyve Sevdirin
Çocuk Beslenmesinde 3 Kural
Çocuğunuz Doğru Mu Besleniyor?
4-5 Yaş Çocuk Beslenmesi
Taylan Kümeliden Çocuk Beslenme Önerileri
Ailece Yemek Yiyin
Çocuğunuzu Televizyon Karşısında Yedirmeyin
Sporcu Çocuklarda Beslenme
İyot Eksikliğinde Ne oluyor?
 
Fotogaleri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1963 İstanbul'da İstinye'deki Kavel Kablo Fabrikası'nda çalışan 170 işçi oturma grevi yaptı. İşçiler sendikalaşma nedeniyle işten çıkarılan dört arkadaşlarının işe geri alınmasını istiyorlardı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.