Çokomel Çocuk
Çocuğunuza Meyve Sevdirin
 

Çocuğunuza Meyve Sevdirin

Çocuklar için sevilmeyen besinler arasında meyveler geliyor. Özellikle son zamanlarda medyada sıkça bahsedilen, içerdikleri vitaminler ve antioksidanlar sayesinde sağlıklı yaşamın şartı olan meyvelerden yeterince tüketemeyen çocuklar daha sık hastalanıyor, kış mevsimi hastalıklarla dolu bir mevsim haline geliyor.

Yazdır
Ancak meyve tüketimi konusunda hiçbir yol kat edilemiyor. Diyetisyen Pınar Akkuzu çocuklara meyveyi sevdirmenin püf noktalarını sizlerle paylaşıyor.

Çocuklar için sevilmeyen besinler arasında meyveler geliyor. Özellikle son zamanlarda medyada sıkça bahsedilen, içerdikleri vitaminler ve antioksidanlar sayesinde sağlıklı yaşamın şartı olan meyvelerden yeterince tüketemeyen çocuklar daha sık hastalanıyor, kış mevsimi hastalıklarla dolu bir mevsim haline geliyor. Ancak meyve tüketimi konusunda hiçbir yol kat edilemiyor. Diyetisyen Pınar Akkuzu çocuklara meyveyi sevdirmenin püf noktalarını sizlerle paylaşıyor.

Şunu hatırlatmakta fayda var. Damak tadı bir bireyin sonradan sahip olduğu bir özelliği. Bunun kanıtı olarak dünyadaki mutfakların çeşitliliği gösterilebilir. Eğer aynı damak tadına sahip olsaydık Türk mutfağı ya da Fransız mutfağı gibi farklı damak zevklerinden bahsedemezdik. Demek ki, alışkanlıklar ve kültür her bireyi farklı etkiliyor. Çocuğunuz da sizin ona aşıladığınız alışkanlıklar ve tatlarla beslenme alışkanlıklarını geliştiriyor. Yani sihir ona her tadı ilgisini çekecek şekilde sunabilmekte. Bu durum meyveler için de geçerli.

•      MEYVELER NEDEN İSTENMİYOR?

Cevaplar aslında açık. Meyveler sofrada pek yer alamayan besinlerdir. Özellikle çocuğunuza sunduğunuz sofrayı düşünün. Çoğu zaman yemek masasına meyve koymuyoruz. Daha doğrusu pek önemsemiyoruz. Çünkü ana yemeklerde yer alması gerektiğine inanmıyoruz.

Ayrıca meyveler çoğu zaman külfet olarak görülüyor. Soyulması veya tabağa konarak sunulması bazen üşendiğimiz şeyler oluyor. Böylelikle meyve tüketimi konusundaki isteksizliğimizi çocuklarımıza da yansıtmış oluyoruz.

Bununla mücadelenin ilk kuralı ana ve ara öğünlerde çocuğunuza meyve sunmaktan vazgeçmemekte yatıyor. Çünkü çocuğunuza meyve alışkanlığı edindirdiğinizde, zaten belli bir zaman sonra siz sunmadan da meyve tüketmeye başlayacaktır.

Bütün bunlara rağmen çocuğunuz hala meyvelerin tadıyla ilgili sorunlar yaşıyorsa birkaç ilgi çekici yöntem önerebilirim. Mesela;

•      Meyvelerin sunum şekliyle oynayabiliriz. Meyveleri ufak parçalara bölüp, her parçaya birer kürdan geçirerek meyve kanepeleri hazırlayabiliriz. Bu yöntem muz, kivi gibi meyvelere rahatlıkla uygulanabilir.
•       Elma için farklı bir yöntem olarak rendelemeyi seçebiliriz. Hatta üzerine bir parça tarçın atarak tadında farlılık sağlayabiliriz.
•      Bazı meyveler ise kendi yapıları gereği ilgi çekici olabilirler. Mesela bir kaseye tanelenmiş ve tatlı kaşığıyla servis edeceğimiz nar kendiliğinden çekici hale gelen bir meyve olabilir.
•      Her dilimin kabuğu soyularak çekici hale gelen portakal ve mandalina da yapısı gereği çekici hale gelen meyveler arasında yer alır. (ancak bu işlemi bu meyvelerin tadını sevdirinceye kadar devam ettirin. Çünkü portakal ve mandalina dilimlerinin olduğu gibi yenmesi tabi ki daha yaralı.)

Bunlar sadece birkaç pratik yöntem. Bundan sonrası size kalmış. Önemli olan ilgi çekici yollarla meyvelerin tatlarını birkaç kez da olsa tatmalarını sağlamak. Çünkü beslenme bir alışkanlık şekli. Besinleri sevip hayatımıza yerleştirmek ise onları birkaç sefer hayatımıza almakla başlıyor

Anahtar Kelimeler: meyve sevgisi, cocuklarda meyve, meyve ile beslenme, pınar akkuzu,
Bu haber toplam 2548 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu haber henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Reklam izleyen çocuk daha obez oluyor
Çocukken beslenme cok daha önemli
Probiyotikler
OKUL ÇAĞI HASTALIKLARI
Çocuklara sağlıklı beslenme kılavuzu
Omega-3
“Oyun çocukların problem çözme becerileri geliştirir”
Beslenmede Gökkuşağı Modeli
Çocukların Beslenme Etkileri
Sütü Sevdirmenin Formülü
Çocuğunuza Peyniri Sevdirin
Çocuğuna Besinleri Anlatın
Çocuk Beslenmesinde 3 Kural
Çocuğunuz Doğru Mu Besleniyor?
4-5 Yaş Çocuk Beslenmesi
Taylan Kümeliden Çocuk Beslenme Önerileri
Ailece Yemek Yiyin
Çocuğunuzu Televizyon Karşısında Yedirmeyin
Sporcu Çocuklarda Beslenme
İyot Eksikliğinde Ne oluyor?
 
Fotogaleri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1928 Sovyetler Birliği'nde 30 muhalefet lideri Almanya'ya sürgüne gönderildi. Sürgüne gidenler arasında Lev Troçki de vardı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.