Çokomel Çocuk
Beslenme Sorunun Nedenleri
 

Beslenme Sorunun Nedenleri

Yeni doğan bebeğe annenin sıkıntı ve kızgınlıkla meme vermesi, beslerken azarlaması, çocuğa uzak olması, sevgi göstermemesi beslenme sorunlarının kaynağıdır.

Yazdır

Bebeğe sevmediği besini zorla vermek, doyduğu halde yemesi için zorlamak., düzensiz aralıklarla beslemek, çocuğun her istediğini yaparak ve eğlendirerek yedirmek, acele ettirmek, kıyaslama yapmak, ödüllendirmek gibi davranışlar çocuklarda beslenme sorununun oluşmasına nedendir.

Bebek büyüdükçe beslenmeye karşı farklı tavırlar sergiler. Bebek 12-15 aylar arasında yemekten çok oynamaktan hoşlanır. Kendisine verilen besini oyun aracı olarak kullanır. Annesinin ısrarını inatla reddeder. Çocuğun bu tutumu bulunduğu çağın geçici bir özelliğidir. Bu dönemde bağımsızlaşma süreci içerisindedir. Yemeği beğenmediği için değil annesi ısrar ettiği için yememekte, böylece kendi gücünü denemiş olmaktadır. Bu çağdaki çocuklar bazen yeni besinleri endişeyle karşılayabilirler. İlk kez gördükleri, bilmedikleri şeyleri ağızlarına koymak istemezler.

Bu sorunun en önemli nedenlerinden biri düzenli beslenme alışkanlığının kazandırılmamasıdır. Yemek sorunu çok nadir hallerde organik nedene bağlanabilir. Genellikle üzerine fazla düşülen yemek olayına aşırı hassasiyet gösterilen ve çocuğun sağlığı ile gereğinden çok ilgilenilen ailelerde, çocuğun yemek yememesi "canım istemiyor", "acıkmadım" gibi sözleri yaygın bir sorundur. Çok titiz ve koruyucu annenin çocuğun kendi kendine yemesine izin vermemesi, çocukta bu işi başaramamaktan rahatsızlık duyma, anneye karşı bağımsızlığını kanıtlamaya çalışmasına yani yemek sorunlarına yol açabilir.

Çocuğun inatçı, huysuz, iştahlı ve iştahsız olması yani kişilik yapısı da bu sorunun nedenleri arasındadır. Anne-çocuk, öğretmen-çocuk arasındaki duyguların niteliği, yemek öncesi, yemek sonrası ve yemekte anne-baba veya öğretmenin tutumu yemek yemeyle ilgili sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. Anne babaların değişen değer yargıları, çocuğum yeterli gıdayı alamaz korkusuyla çocuğu biberonla ve püreyle beslemek. Ailenin aşırı katı tutumu, çocukların dövülmesi, hırpalanması, aç bırakılması, huzursuz ailelerde yetişen çocuklarda beslenme sorunları ortaya çıkmaktadır
Uykudan uyanan çocuklar iştahsız olurlar. Özellikle sabahleyin, okul için kalkan çocuklar hemen sofraya otururlarsa, yemek yemek istemezler. Yağlı ve kakaolu besinler, iki yemek arasında gelen yiyecekler çok sıcak, çok soğuk yemekler beslenme sorununa neden olabilmektedir.

Günümüzde çoğu çocuklar annelerin çalışması nedeniyle kreşte veya bakıcı tarafından eğitilmektedir. Çocuk akşam buluştukları zaman onların ilgisini çekmek için yemekte sorun çıkarabilir. İki yaşından sonra kız çocukları babaya erkek çocukları anneye düşkündürler. Çocukları onları üzmek için bilerek yemek yemezler. Oyun çocukları evdeki iştahsız bir büyüğü örnek alarak yemezler.

Anahtar Kelimeler: beslenme sorunlarının nedenleri,
Bu haber toplam 2370 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu haber henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Çocuğun Yemek Yemesinde Anne Psikolojisinin Etkisi
Çocuklara Özel Yemek Yeme Davranışları Ve Öneriler
Çocuklarda Görülen Beslenme Sorununun Önlenmesi
Beslenme Sorunu Belirtileri
Çocuklarda İştahsızlığın Sorunu
Beslenme Sorunu Kabızlığa Neden Oluyor
Beslenme Sorunları Okulda mı Başlıyor
Çocuğunuz Zayıfsa
0-6 Yaş Çocuklarda Yetersiz Beslenme
0-6 Yaş Çocuklarda Beslenme Sorunları
Besin Alerjileri
İştahsız Çocuk
Yeme Bozukluğu
Yemek Yemek İstemiyorsa
Yemek Yedirirken Krizdemisiniz
Mızmız Çocuklara Yemek Yedirme
Çocuklarda Obezite
Çocuğunuz Yemek mi Seçiyor?
Yeme Problemi
 
Fotogaleri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
2008 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya , Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kapatılması için Anayasa Mahkemesi'nde dava açtı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.