Çokomel Çocuk
Beslenme Sorunları Okulda mı Başlıyor
 

Beslenme Sorunları Okulda mı Başlıyor

Aslında beslenme sorunları okul döneminden önce başlıyor. Ailelerin beslenmeyle ilgili bilgilerinin yetersiz olması nedeniyle 'yemeyen çocuk' sorunuyla karşılaşıyoruz.

Yazdır

Bu durumda anne babalar çocuklarına sürekli bir şeyler yedirme telaşına giriyor. Okul dönemi başladığında genellikle kahvaltısız bir beslenme stili ortaya çıkıyor. Okulda yenen öğlen yemekleri ise, genellikle yemek şirketleri tarafından lezzeti hedef alan bir şekilde öğrencilere sunuluyor. Çocuk açısından lezzetli yemeğin çok sağlıklı, dengeli olduğunu söylemek zordur. Çünkü bir yemeğe lezzet katabilmek için yağ oranını artırmanız gerekir. Bu da toplam alınan kalori miktarını artırır. Çocukların sevdiği, lezzetli yiyecekler, aslında hep sorun hazırlar.

Okula giden çocuk kahvaltıda neler yemeli?
Çocukların kahvaltıları yetişkinlere göre biraz daha protein ağırlıklı olabilir. Eğer çocuğun alerjisi yoksa, kahvaltı mönüsünde yumurta mutlaka yer almalı. Peynir bizim için çok iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Süt içme alışkanlığı yaratılması da çok önemlidir. İçebiliyorsa, sabah veya ara öğünde süt yararlı olabilir. Reçel, bal gibi besinler kahvaltıya lezzet katar. Bunlar kahvaltının tüketilmesini kolaylaştırır ama yenmelerinin bir önemi yoktur 

Beslenme çantasında neler bulunmalı?
Beslenme çantaları üç bölümden oluşabilir. Karbonhidrat, vitamin ve protein beslenme çantasında yer almalı. Karbonhidrat bölmesinde, B vitamini ihtiyacını karşılamak üzere birkaç dilim ekmek, sandviç, simit veya kek bulunabilir. Vitamin bölmesinde; günlük vitamin ihtiyacını karşılayabilmek için bir meyve ile domates, salatalık, havuç gibi bir sebze yer almalı. Mevsime göre sevilen bir meyve seçilebilir. Meyvenin mutlaka iyi yıkanmış olması gerekir. Protein bölmesinde ise; peynir, yoğurt veya yumurta gibi bir yiyecek ya da ayran veya süt gibi bir içecek her zaman bulunmalı. 

Çocuklar için zayıflığı mı şişmanlığı mı daha büyük bir problem olarak görüyorsunuz?
Çocuklarda gelişme geriliği olmadıkça, yani çocuğun kilosu ve boyu normal bir gelişme seyri içindeyse, zayıflığını bir sorun haline getirip tıbbi yardım istemek veya yeme konusunda ısrarcı davranmak gereksizdir. Çocuklarınız zayıfsa, bırakın zayıf kalsınlar. Kilo alamama dışında başka hastalık belirtisi olabilecek şikâyetler varsa, ancak bunun için doktora gidilebilir. Aşırı şişmanlık ise çocuklar için sağlığı tehdit eden büyük bir sorun.

Çocukların beslenme alışkanlıkları sonraki dönemde sağlıklarını nasıl etkiliyor?
Çocuklarımızın sağlık açısından gelecekleri, daha henüz ana rahmindeki beslenmeyle ilişkilidir. Örneğin; düşük doğum ağırlıklı bebekler arasında yapılmış bir araştırmada bu bebeklerin erişkin insan olduklarında aşağı yukarı 15-20 misli daha fazla kalp damar hastalığına, şişmanlığa, diyabete (şeker hastalığı) hipertansiyona (yüksek tansiyon), yüksek kolesterole yakalanmış oldukları tespit edilmiştir. Doğum ağırlığı fazla olan bebeklerin ise, ileri yaşlarda daha sık olarak diyabete yakalandıklarını ve bu bebekler arasında obezite aşırı şişmanlık) sıklığının normal kilolulara göre daha fazla olduğunu bilmekteyiz. Çocukların geleceği, gebelik süresince iyi beslenmeye bağlı. İri doğan çocuklar, ilerde daha sık şişman olabiliyor. Çocukların genetik olarak taşıdıkları risk çevre faktörleriyle çok artıyor. Zayıf olsalar, hareketli olsalar, 50-60 yaşında ortaya çıkacak diyabet, şişman oldukları için 15 yaşında ortaya çıkıyor.

Anahtar Kelimeler: okul doneminde beslenme,
Bu haber toplam 2095 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu haber henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Çocuğun Yemek Yemesinde Anne Psikolojisinin Etkisi
Çocuklara Özel Yemek Yeme Davranışları Ve Öneriler
Çocuklarda Görülen Beslenme Sorununun Önlenmesi
Beslenme Sorunun Nedenleri
Beslenme Sorunu Belirtileri
Çocuklarda İştahsızlığın Sorunu
Beslenme Sorunu Kabızlığa Neden Oluyor
Çocuğunuz Zayıfsa
0-6 Yaş Çocuklarda Yetersiz Beslenme
0-6 Yaş Çocuklarda Beslenme Sorunları
Besin Alerjileri
İştahsız Çocuk
Yeme Bozukluğu
Yemek Yemek İstemiyorsa
Yemek Yedirirken Krizdemisiniz
Mızmız Çocuklara Yemek Yedirme
Çocuklarda Obezite
Çocuğunuz Yemek mi Seçiyor?
Yeme Problemi
 
Fotogaleri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1846 İlk Ziraat Bakanlığı (Nazırlığı) kuruldu.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.