Çokomel Çocuk
Bebeklerde Solunum Bozuklukları
 

Bebeklerde Solunum Bozuklukları

Sindirim sistemine ilişkin rahatsızlıklar daha çok yaşamın ilk altı ayında yaygın olarak gözlenir. Ancak, bu dönemde süt çocuğunu tehdit eden hastalıklar yalnızca sindirim sistemi rahatsızlıkları değildir. Gerek yaygınlıkları, gerekse taşıdıkları önem açısından barsak bozukluklarından hemen sonra gelen solunum sistemi rahatsızlıklarına da çok dikkat etmek gerekir.

Yazdır

SOĞUKALGINLIĞI

Kimi anne-baba bebekleri hapşıracak olsa, "öldürücü bir zatürreye tutuldu" kaygısıyla telefona sarılır. Oysa süt çocuğu, özellikle yaşamının ilk haftalarında üşütmeden de sık sık hapşırır.
Soğukalgınlığının ilk belirtisi burun akmasıdır. Giderek yoğunlaşan akıntı burnun altındaki derinin kızarmasına neden olur. Bebeğin iştahı azalır, ateşi duruma göre düşer veya çıkar, gürültülü soluklar alıp verir. Canı istese bile, burnundan hava alamadığı için doğru dürüst süt ememez, dolayısıyla da beslenmede güçlük çeker.
Hastalık kendi başına tehlikeli değilse de zaman kaybetmeden tedavi edilmelidir. Aksi halde iltihap komşu yörelere ve boğaza yayılarak, boğaz ya da kulak iltihaplarına neden olabilir.
Doktorunuzun önerilerinin yanı sıra, şu önlemleri almayı unutmayın. Bebeğinizin burnunun içini küçük bir parça pamukla tahriş etmeden temizleyin. Doktorunuz önermediyse, burun damlası kullanmayın. Burun salgısının kızarttığı yere biraz vazelin sürün, üzerini fazla örtmeyin. Aşırı sıcak, burun mukozalarına kan hücum etmesine neden olur dolayısıyla zavallının burnunun durumunu daha da kötüleştirir. Biberonu ya da memenizi rahatça ememediğine göre, kaşıkla beslemeye çalışın. Doktor önermediyse, aspirin, piramidon gibi alışıla gelmiş ilaçları kesinlikle vermeyin.

ÖKSÜRÜK

Daha önce de gördüğümüz gibi, öksürük her zaman için doktor denetimini zorunlu kılan bir rahatsızlık belirtisidir. Genel olarak boğaz, bronşlar ya da akciğerlerde bir iltihap bulunduğuna işaret eden öksürüğün, çeşitli tipleri vardır. Doktora iletebilmeniz için sizin de bu türlerin özelliklerini yakından tanımanız gerekir.
Bebek, bazan yalnızca akşam yatağına yattığında ya da sabahları uyandığında öksürür. Bu tamamen normaldir. Ancak, sık sık tekrarlanıyorsa, doktorun bir bakması gerekir.
Öksürüğe karşı ne yapılabilir? Doktorun önerileri dışında hiçbir şey. Özellikle kendi kafanıza göre hareket edip, faydadan çok zarar getirecek şuruplardan, sakinleştirici damlalardan kaçının.

SOLUNUM GÜÇLÜĞÜ

Türü ve derecesi ne olursa olsun, solunum sistemine ilişkin rahatsızlıkların tümü doktor müdahalesi gerektirir. Sindirim bozukluklarında olduğu gibi solunum sistemi rahatsızlıklarında da tedavi bütünüyle doktorun işidir. Ancak, doktorla olumlu bir işbirliği gerçekleştirebilmeniz açısından, üç ayrı grupta toplanan solunum sistemi rahatsızlıklarının belli başlı özelliklerini bilmeniz gerek.
1- Burnundaki bir tıkanıklık bebeğin solunumunu engelleyebilir. Yerel bir iltihap sonucu ortaya çıkabilecek alalade bir nezle de burunda tıkanıklığa neden olabilir. Daha önce de söylediğim gibi, bebek, gürültülü soluklar alır, gerektiği gibi ememez. Doğal olarak, burnu da tıkalıdır...
2- Engel boğazda konumlanmış olabilir. Kimi zaman boğazdaki bir iltihap "allerjik" bazı bebeklerde boğaz mukozalarının şişmesine neden olarak hava geçişini ciddi biçimde engelleyebilir. Bu durumda bebek soluk alıp verirken, boğuk sesler çıkarır, özellikle havayı içine çekerken, yani soluk alırken, homurdanmaları daha bir belirginleşir. Bunun yanında, soluk alırken, jügüler toplar damarı çukuru içeri çekilir, bebeğin yüzünde korkulu bir ifade belirir. Daha ciddi vakalarda ise, yüzü özellikle dudakları ve ağzının etrafı morarır. Tıp dilinde bu olaya, "siyanoz" denir.
Bütün bu belirtiler ivedi doktor müdahalesi gerektirir. Solunum güçlüğü çok belir-ginse, bebek hemen boğaz hastalıkları servisi bulunan bir hastahanede'tedavi altına alınmalıdır. Ancak şunu da hemen belirteyim, hastahane sözünü duyup telaşlanmayın. Bu, tamamen geçici bir hastalıktır, uygun bir tedaviden sonra, hiç bir tehlike kalmaz. Doktoru beklerken ya da hastahaneye gitmek için hazırlanırken, yapabileceğiniz tek şey, bebeğin bulunduğu ortamın havasını çok nemli tutmak ve eğer olanağınız varsa, su buharı solutmaktır.
3- Bazen de neden, bronşlarda ya da akciğerlerdedir. Uzman olmayan birinin hastalığı teşhis etmesi, oldukça zordur. Bebeğiniz, görünürde normal birkaç günlük bir öksürükten sonra, her zamankinden farklı solumaya başlarsa, (örneğin hırıltılı soluklar alıp verir, acele acele solursa) solurken burun deliklerinin açılıp kapandığını, jügüler toplar
damarın içine çöktüğünü, kaburga kemiklerinin arasının çukurlaştığını farkeder, bütün bunların yanında yüzünün solduğunu, dudak ve ağız çevresinin morardığını gözlerseniz, genel anlamda keyifsizse, bir an bile kaybetmeden doktora koşun.

Anahtar Kelimeler: solunum bozukluğu, bebek, bebek sağlığı,
Bu haber toplam 1358 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu haber henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Ağlayan Bebeği Sakinleştirmek
Sütten Kesilme Nedeni
Doğumsal Kalça Çıkığı
Bebeğinizi Domuz Gribinden Koruyun
Bebeklerde Sarılık Neden Olur?
Bebek ve Çocuklarda Karın Ağrısı
Evde Prematüre Bebek Bakımı
Bebeklerde Burun Tıkanıklığı
Bebeğiniz Duyuyor mu?
Göbek Bağının Önemi
Bebeklerde Kolik Neden Olur?
Bebeğinizin Diş Çıkarma Belirtileri
Anneanne Maması
Yeni Doğan Sünneti
Bebeğin Sağlıklı Uyuması
Bebekler Ne Kadar Duyarlar
Bebeklerde İnvajinasyon
Bebek ve Ateşli Nöbetler
Bebeklerde Doğuştan Gelen Sorunlar
Ani Bebek Ölümü Sendromu
 
Fotogaleri
Çok Okunanlar
Videogaleri
Çok Yorumlananlar
Finans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Namaz Vakitleri
İmsak
06:24
Güneş
08:12
Öğlen
13:09
İkindi
15:29
Akşam
17:44
Yatsı
19:21
Tarihte Bugün
2000 Etiyopya ile Eritre arasında 2 yıl süren savaşa son veren barış anlaşması Cezayir'de imzalandı.
Süper Loto
06.12.2018
Tarihli Çekiliş Sonucu
06 - 17 - 28 - 34 - 47 - 53
On Numara
10.12.2018
Tarihli Çekiliş Sonucu
03 - 05 - 06 - 11 - 20 - 21 - 23 - 30 - 31 - 37 - 43 - 46 - 47 - 51 - 52 - 55 - 59 - 65 - 67 - 72 - 77 - 80
Şans Topu
05.12.2018
Tarihli Çekiliş Sonucu
02 - 07 - 13 - 19 - 29 - 09
Sayısal Loto
08.12.2018
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 05 - 07 - 14 - 46 - 47
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
YazarlarMisafir Yazarlar
Anket
Seçimlerde hangi partiye oy vereceksiniz?
AK Parti
CHP
BDP
MHP
Diğer
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.