Çokomel Çocuk
Bebekler 6 aylıkken dudak okumaya başlıyor
 

Bebekler 6 aylıkken dudak okumaya başlıyor

Uzmanlara göre bebekler, konuşmayı sadece işitsel uyaranlara dayanarak değil aynı zamanda dudak okuyarak da öğreniyor. 4 aylıkken gözlere, 6 aylıkken dudaklara odaklanıyor

Yazdır
Bebeklerle ilgili en çok merak edilen yetilerden biri, dil ve işitme becerisidir. Son araştırmalar gösteriyor ki; bebekler, dil ve konuşma gelişimi evresinde henüz 4 aylıkken bilinçli tercihler yapmaya başlıyor.

Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Konrot, bebeklerin bu evrede ‘dudak okuma’ stratejisinden de etkin bir biçimde yararlandıklarını söylüyor. Prof. Konrot, bu durumu Florida Atlantik Üniversitesi Çocuk Gelişimi Laboratuvarı’nda yapılan çok yeni bir araştırmayla açıklıyor:

"Prof. Lewkowicks'in araştırmasına göre bebekler 4'üncü aydan itibaren konuşmacının gözlerine odaklanıyor, 6'ncı aydan itibaren ise dudaklara da odaklanmaya başlıyor. Bu durum, özellikle 8'inci ayda daha da belirginleşiyor. 12'nci aydan itibaren ise ilgi odağı konuşmacının ağız bölgesinden tekrar göz bölgesine kayıyor. Görüyoruz ki sözel dil edinimi evresinde görme duyumu da etkin ve seçici bir biçimde devreye giriyor."

Anadille yabancı dil arasında odaklanma farkı

"Bebekler 12'nci aydan sonra, yani öğrenmekte oldukları dilin sesbilgisel sistemini çözmeye başladıklarında, yeniden işitsel uyaranlarla yetinmeye devam ediyorlar. Dil edinme sürecindeki bebeğin, 'aşina olduğu dili' kullanan konuşmacıya olan görsel odaklanma tepkisi ile 'yabancı bir dil' konuşan kişiye olan tepkisi de aynı olmuyor. Bebekler 'yabancı bir dil' konuşan konuşmacının ağız bölgesine odaklanmayı 12 aylıkken de sürdürüyor."

Bu durumu, bebeklerde gelişen dil bilinci olarak açıklayan Prof. Dr. Konrot, iletişimde görsel ipuçlarının ne denli önemli olduğunun altını çiziyor. Bak-Gör-Duy dudak okuma programının yaratıcısı Prof. Konrot, şöyle diyor:

"Konuşma eyleminin sonunda sadece ses değil, görüntü de üretilir. Yani, konuşmada kullanılan seslerin üretimi sırasındaki hareketlerin bir kısmı, özellikle ağız bölgesindeki devinimler, gözle izlenebilir özelliğe sahiptir. Bebekler üzerinde yapılan bu araştırma bize çok erken dönemlerden başlayarak, karşılıklı konuşmada görsel ipuçlarının kritik bir rolü olduğunu gösteriyor."
Anahtar Kelimeler: uzmanlara, göre, bebekler, konuşmayı, sadece, işitsel
Bu haber toplam 1989 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu haber henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
1 Aylık Bebek Gelişimi
2 Aylık Bebek Gelişimi
3 Aylık Bebek Gelişimi
4 Aylık Bebek Gelişimi
5 Aylık Bebek Gelişimi
6 Aylık Bebek Gelişimi
7 Aylık Bebek Gelişimi
8 Aylık Bebek Gelişimi
9 Aylık Bebek Gelişimi
10 Aylık Bebek Gelişimi
11 Aylık Bebek Gelişimi
12 Aylık Bebek Gelişimi
13 Aylık Bebek Gelişimi
14 Aylık Bebek Gelişimi
15 Aylık Bebek Gelişimi
16 Aylık Bebek Gelişimi
17 Aylık Bebek Gelişimi
18 Aylık Bebek Gelişimi
19 Aylık Bebek Gelişimi
20 Aylık Bebek Gelişimi
 
Fotogaleri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1986 İnternet mühendislik özel kuvvetinin ilk toplantısı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.