Çokomel Çocuk
Anne Mutfağı
 

Anne Mutfağı

Kanserdeki artışa dikkat çeken uzmanlar, Anadolu mutfağının hastalıktan korunmada etkili olduğunu söylüyor. Vurgu yapılan yemeklerden biri de tarhana çorbası...

Yazdır

Kilo, hareketsiz yaşam, beslenme alışkanlıkları ve çevre kirliliği nedeniyle kanserin görülme sıklığının arttığını belirten uzmanlar, Anadolu yemeklerinin hastalıktan korunmada olumlu etki yaptığı görüşünde.

Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği tarafından düzenlenen 10. Ulusal Radyasyon Onkolojisi Kongresi’nde konuşan Prof. Dr. Emin Darendeliler, son dönemde kanser tedavisinde elde edilen sonuçların yüz güldürücü olduğunu söyledi.

İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Koca, akciğer kanserindeki artışa dikkat çekerek, sigara kullanmanın akciğer kanserine yakalanmak için yeterli bir neden olduğuna dikkat çekti: "Ülkemizde erkeklerin önemli bir kısmı bayanların da az sayılamayacak kadar bir bölümü tiryaki konumunda. Umuyoruz ki 10-15 yıl içinde akciğer kanseri ülkemizde artarak devam edecek. Bugün sigarayı bıraksanız bile etkisi yıllarca devam ediyor. ABD'de sigara ile savaş 1980'li yıllarda yapıldı. Sonuçlarını şimdi almaya başladılar. Bizde ise sigara kullanımına bağlı olarak akciğer kanserine yakalanma oranı artmaya devam ediyor. Sigara içmezseniz kanser olmuyorsunuz."

"Radyoterapi neler yapıyor" diye soran Koca, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bilgisayar teknolojinin ilerlemesi bize yeni ufuklar açtı. Çoklu solunum ayarlı makinelerimiz var. Hastanın tümörü akciğerde olduğu zaman nefesle birlikte hareket ediyor. Kısaca tümörü takip ediyoruz doğru yer ve zamanda radyoterapi yapıyoruz. Uyutulamayan hastalara da bir şey yapılamıyordu. Şimdi ise radyo cerrahi tedavisi yapılıyor. Bütün bu yenilikler tabii ki sigara kullanmaya sebep değil."

SAĞLIKLI BESLENMEK ÖNEMLİ

Kolon ve mide kanserine yakalanmada beslenmenin de önemli rol oynadığına işaret eden Zorlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yaşamın getirdiği hızlı tempoda insanların beslenme şekilleri değişiyor. Yarı işlemiş gıdalar beslenme alışkanlığımızı bozuyor.Bununla birlikte kilo alımı artıyor. Ortaya çıkan sonuçların hepsi kanserle ilişkili. Kilo, hareketsiz yaşam, beslenme alışkanlığının değişmesi, normal düzenin dışına çıkması, durumu iyice kötü hale getiriyor. Çözüm için çocuklarımıza annelerimizin, anneannelerimizin beslenme tarzını unutturmamalıyız. Orada zincir bizleriz. Bizlerin o zincirin halkasını kırmasında şiddetle yarar var. Anadolu mutfağında pişen yemekler sağlıklıdır."

Zorlu, dengeli beslenmek için, içinde bulunduğumuz coğrafyanın sebze, meyve, beyaz et ve tahıl ürünlerinin tercih edilmesi gerektiğini söyledi. Sağlıklı beslenmek için katkılı ve yarı mamul gıdalardan uzak durmak gerektiğini anlatan Zorlu, "Katkılı yarı mamul tavuk ürünleri köfte, salam gibi gıdaları yemeye itirazım yok. Ama 3 öğün yenmesine karşıyız. Bunu yapmamamız lazım. Süreklilik haline geldiği zaman işin boyutu değişiyor. Tarhana çorbası unutuluyor, sulu yemekler unutuluyor" dedi.

Kaynak: Posta Gazetesi

Anahtar Kelimeler: anne mutfagı,
Bu haber toplam 1761 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu haber henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Reklam izleyen çocuk daha obez oluyor
Çocukken beslenme cok daha önemli
Probiyotikler
OKUL ÇAĞI HASTALIKLARI
Çocuklara sağlıklı beslenme kılavuzu
Omega-3
“Oyun çocukların problem çözme becerileri geliştirir”
Beslenmede Gökkuşağı Modeli
Çocukların Beslenme Etkileri
Sütü Sevdirmenin Formülü
Çocuğunuza Peyniri Sevdirin
Çocuğuna Besinleri Anlatın
Çocuğunuza Meyve Sevdirin
Çocuk Beslenmesinde 3 Kural
Çocuğunuz Doğru Mu Besleniyor?
4-5 Yaş Çocuk Beslenmesi
Taylan Kümeliden Çocuk Beslenme Önerileri
Ailece Yemek Yiyin
Çocuğunuzu Televizyon Karşısında Yedirmeyin
Sporcu Çocuklarda Beslenme
 
Fotogaleri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1985 Halkçı Parti (HP) milletvekili Bahriye Üçok, zina yapan erkeklerin de cezalandırılmasını öngören yasa önerisi vermişti. TBMM yasa önerisini reddetti.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.