Çokomel Çocuk
Ailece Yemek Yiyin
 

Ailece Yemek Yiyin

Çocuklar büyüdükçe sofra başında bir araya gelmek de zorlaşmaya başlar. Ancak ailece yemek yemek sadece karın doyurmaktan ibaret değildir, aileyi bir araya getirir ve bağları güçlendirir.

Yazdır

Çocuklar büyüdükçe sofra başında bir araya gelmek de zorlaşmaya başlar. Ancak ailece yemek yemek sadece karın doyurmaktan ibaret değildir, aileyi bir araya getirir ve bağları güçlendirir.
Çocuklar büyüdükçe sofra başında bir araya gelmek de zorlaşmaya başlar. Herkesin yapacak farklı işleri vardır ve aynı anda yemeğe oturmak gün geçtikçe zorlaşır. Ancak ailece yemek yemek sadece karın doyurmaktan ibaret değildir, aileyi bir araya getirir ve bağları güçlendirir.

Yapılan araştırmalara göre aileleriyle birlikte yemeğe oturan gençler daha fazla sebze meyve tüketirken daha az gazlı içecek ve kızarmış yiyecek tüketiyorlar. Sonuç olarak daha sağlıklı beslenmiş oluyorlar.

Sofra başına ailesiyle birlikte geçen çocukların yedikleri porsiyonlar daha sınırlı oluyorlar ve böylece büyük porsiyonlarla beslenmeleri önlenmiş oluyor. Sağlıklı besinlerle beslenen çocukların daha mutlu oldukları da bir başka araştırma sonucunda kanıtlanmıştır. Ayrıca aileleriyle de daha sağlıklı bir iletişim kurabilirler.

Yapılan araştırmalar haftada en azından 5 defa bir araya gelen ailelerin çocuklarının daha az sigara, alkol gibi zararlı maddeler tükettiklerini ortaya koyuyor.

Ailece yenen yemekler çocuklar için olduğu kadar ebeveynler için de olumlu sonuçlar doğuruyor. Örneğin işte yoğun ve stresli bir günün ardından ailesiyle birlikte sofraya oturan bir kişinin stres seviyesinin önemli derecede azaldığı ve kendini daha iyi hissettiği görüldü.

Uzmanlar yapılan araştırma sonuçlarına dayanarak hem çocuklarınızın hem de kendi sağlığınız için ve mutlu bir aile ortamında yaşamak için akşamları birlikte yemek yemenin önemini vurguluyorlar.

Anahtar Kelimeler: ailece yemek, yemek, cocuk,
Bu haber toplam 2298 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu haber henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Reklam izleyen çocuk daha obez oluyor
Çocukken beslenme cok daha önemli
Probiyotikler
OKUL ÇAĞI HASTALIKLARI
Çocuklara sağlıklı beslenme kılavuzu
Omega-3
“Oyun çocukların problem çözme becerileri geliştirir”
Beslenmede Gökkuşağı Modeli
Çocukların Beslenme Etkileri
Sütü Sevdirmenin Formülü
Çocuğunuza Peyniri Sevdirin
Çocuğuna Besinleri Anlatın
Çocuğunuza Meyve Sevdirin
Çocuk Beslenmesinde 3 Kural
Çocuğunuz Doğru Mu Besleniyor?
4-5 Yaş Çocuk Beslenmesi
Taylan Kümeliden Çocuk Beslenme Önerileri
Çocuğunuzu Televizyon Karşısında Yedirmeyin
Sporcu Çocuklarda Beslenme
İyot Eksikliğinde Ne oluyor?
 
Fotogaleri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1991 Birleşmiş Milletler'in Irak'a Kuveyt'ten çekilmesi için tanıdığı süre doldu.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.