Çokomel Çocuk
0-6 Yaş Çocuklarda Yetersiz Beslenme
 

0-6 Yaş Çocuklarda Yetersiz Beslenme

Ülkemizde beslenme durumunu sorunlarını ve bu sorunlara yol açan nedenleri saptamak amacıyla yapılan çeşitli araştırmalarda yetersiz beslenmenin özellikle bebek, çocuk, gebe ve emzikli kadınları etkilediğini göstermektedir

Yazdır

Türkiye'de ulusal ve bölgesel düzeyde yapılan araştırmalarla saptanan yetersiz beslenmeyle ilgili sağlık sorunlarının başlıcaları; 0-6 yaş grubu çocuklarda protein-enerji malnütrisyonu, anemi (kansızlık), raşitizm, okul çağı çocuklar ve gençlerde zayıflık ve şişmanlık, anemi, iyot yetersizliği hastalıkları,  vitamin yetersizlikleri ve diş çürükleridir.

Bebek ölüm hızı:

Türkiye'de bebek ölüm hızı binde 42.7, beş yaş altı ölüm hızı ise binde 52.1 dir. Kırsal yerleşim yerlerindeki bebek ölüm hızı kentsel yerleşim yerlerine kıyasla 1.6 kat daha fazladır. Anneleri eğitimsiz olan çocuklar arasında bebek ölüm hızı bin canlı doğumda 60' dır. Bu hız, anneleri en az ilkokul mezunu olan çocuklara göre 1.7 kez daha fazladır 
Bebeklerde düşük doğum ağırlığı (<2500 gram) ile doğum oranı %10.0'dur. Bebek ve çocuk ölümlerinin çoğu yetersiz beslenmeye bağlı büyüme ve gelişme bozuklukları ile önlenebilir hastalıklar olup, protein, enerji, vitamin ve mineral eksikliğinin neden olduğu beslenme yetersizliklerinden kaynaklanmaktadır. Çocuklarda emzirme yaygın (% 95.2 ) ise de tek başına 4 ay anne sütü ile beslenenlerin oranı % 9.4' dür. Doğumdan sonraki ilk bir ay içinde yalnız anne sütü alan bebeklerin oranı %14 dür. Türkiye' de çocuklar oldukça uzun bir süre emzirilmelerine karşın, ek besine çok erken yaşlarda başlanılmaktadır. Çocukların yaklaşık yarısı (%49) daha bir aylık iken ek besin almaya başlamaktadır. İki-üç aylık bebeklerde ise ek besin alma oranı %55' e yükselmektedir.

Protein-enerji malnütrisyonu ( yetersizliği):

Çocuk ölümlerinin yaklaşık %60 ının nedeni malnütrisyondur. Her beş çocuktan biri yaşına göre kısadır. 24-59 aylık çocukların yaklaşık %20 si  bodurdur. Beş yaşındaki çocukların yaklaşık dörtte biri  kronik olarak yetersiz beslenmiştir ve %8 i  ciddi şekilde kronik beslenme yetersizliği göstermektedir. Boyun yaşa göre kısa olması;  kırsal yerleşim yerlerinde ve Doğu Anadolu' da yaşayan çocuklar ile anneleri eğitimsiz  olan çocuklar arasında daha yaygın olup, doğum sırası yüksek olan ve 24 aydan daha  kısa bir aralıktan sonra doğan çocuklar arasında daha sıklıkla görülmektedir.

Anemi: 0-6 yaş grubu çocukların ortalama % 50 si, okul çağı çocuklarının % 30' u, anemiktir. Anemi  bebek ve çocuklarda büyüme ve gelişmeyi etkiler. Anne anemik ise bebekte büyüme geriliği, düşük doğum ağırlığı, görülebilir. Anemi ayrıca anne ve bebek ölümlerine yol açar.

İyot yetersizliği hastalıkları:

6-12 yaş grubu çocuklarda  basit guatr görülme sıklığı % 30.3  (E:%27.7,K:%32.6) dür. İyot yetersizliği guatr dışında fiziksel ve zihinsel gelişme geriliğine de neden olur. İyot yetersizliğinin ağır vakalarında düşük ve erken doğum, ölü doğum, doğuştan gelişme bozuklukları, sağırlık ve dilsizlik görülür.

Raşitizm: Malnütrisyondan sonra görülen en önemli beslenme sorunu olan raşitizm gelişmiş ülkelerde alınan önlemlerle hemen hemen görülmez olmuştur. Türkiye'de gerek ulusal gerekse bölgesel düzeyde yapılan araştırma sonuçlarına göre raşitizm görülme sıklığı %7.9-20.0 arasında değişkenlik göstermektedir.

Vitamin yetersizlikleri:

Okul çağı çocuklarda  yapılan bir çalışmada vitamin B1: %20.1, vitamin B2: % 89.9,  vitamin B6: % 83.3,  vitamin B12:%5.9,  vitamin C: %17.5, vitamin A:%11.6,   b-Karoten:%3.5,  vitamin E:%21.8, demir: %1.8, hemoglobin: %52.7, hemotokrit: %54.3 oranında  yetersiz düzeyde saptanmıştır. Ayrıca yine yapılan bir çalışmada folik asit yetersizliğine bağlı nöral tüp defekti prevelansı 10 bin doğumda 30.1 (E:%43.9   K:%56.1   K/E:1.27)  olarak bulunmuştur.

Diş çürükleri:

Bölgesel çalışmalarda 6-12 yaş grubunda saptanan diş çürüğü prevelansı % 64-100 arasında değişmektedir. Süt dişlerinde  çürük prevelansı ise  6 yaşında %83.8, 8 yaşında % 92 olarak belirlenmiştir.

Anahtar Kelimeler: yetersiz beslenme,
Bu haber toplam 6100 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu haber henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Çocuğun Yemek Yemesinde Anne Psikolojisinin Etkisi
Çocuklara Özel Yemek Yeme Davranışları Ve Öneriler
Çocuklarda Görülen Beslenme Sorununun Önlenmesi
Beslenme Sorunun Nedenleri
Beslenme Sorunu Belirtileri
Çocuklarda İştahsızlığın Sorunu
Beslenme Sorunu Kabızlığa Neden Oluyor
Beslenme Sorunları Okulda mı Başlıyor
Çocuğunuz Zayıfsa
0-6 Yaş Çocuklarda Beslenme Sorunları
Besin Alerjileri
İştahsız Çocuk
Yeme Bozukluğu
Yemek Yemek İstemiyorsa
Yemek Yedirirken Krizdemisiniz
Mızmız Çocuklara Yemek Yedirme
Çocuklarda Obezite
Çocuğunuz Yemek mi Seçiyor?
Yeme Problemi
 
Fotogaleri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1918 Yugoslavya Cumhuriyeti kuruldu.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.